Szukając możliwości dodatkowego dofinansowania, najczęściej sięgamy po kredyty gotówkowe lub pożyczki. Nie jest to jednak jedyna opcja do wykorzystania, ponieważ dużą popularnością cieszą się także karty kredytowe. Czym różni się standardowy kredyt od karty kredytowej? Co jest lepsze i bardziej się opłaca?
Kredyt gotówkowy, nazywany także pożyczką gotówkową, jest najczęściej wybieranym produktem finansowym oferowanym przez banki. Pożyczamy określoną kwotę, na określony czas, z dokładnie wyznaczonym terminem spłaty, zazwyczaj w formie ratalnej. W ten sposób można pożyczyć nawet kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście propozycje banków bywają bardzo różnorodne, dlatego kredyt gotówkowy warto porównać by wybrać korzystną ofertę (www.pożyczki-online.pl) i tym samym uniknąć ewentualnych kłopotów związanych ze spłatą. Rzecz jasna wysokość kwoty, o którą możemy wnioskować będzie zależała od naszej zdolności kredytowej.
Jeżeli pomyślnie przejdziemy całą weryfikację, pieniądze są nam wypłacane natychmiastowo i bez żadnych dodatkowych kosztów, a możemy je wybrać zarówno w placówce bankowej, jak i w bankomacie. Dużą zaletą są popularne od jakiegoś czasu wakacje kredytowe, czyli okres nawet do kilku miesięcy bez płacenia odsetek. Zadłużenie może być rozłożone na raty, nawet na wiele lat. O kredyt gotówkowy można także ubiegać się przez internet.
Jakie są zatem wady? Przede wszystkim mozolna procedura weryfikacyjna. Kredyt gotówkowy niestety trudno uzyskać, a banki bardzo dokładnie sprawdzają zdolność kredytową klientów. Prowizje są stosunkowo wysokie, a chcąc wprowadzić jakiekolwiek zmiany w umowie, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Należy doliczyć także często wymagane ubezpieczenie, które też tanie nie jest.
Karta kredytowa działa na podobnej zasadzie co kredyt, też jest to zobowiązanie długoterminowe, ale o kartę wnioskujemy tylko raz, otrzymujemy konkretny limit kredytowy, a potem możemy swobodnie nią dysponować. Każde użycie karty kredytowej równa się zaciągnięciem kredytu na określoną kwotę. Zadłużenie spłaca się w elastyczny sposób w całości lub częściowo, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Nie trzeba chodzić do placówki bankowej, by ubiegać się o kredyt, a pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Kwota maksymalna zależeć będzie od decyzji banku.
Przede wszystkim największą zaletą kart kredytowych jest stały dostęp do gotówki, bez potrzeby chodzenia do banku. Zazwyczaj przyznaje się ją na okres do 12 miesięcy, ale istnieje możliwość przedłużenia umowy i dalszego kredytowania. Odsetki naliczane są tylko od kwot wydanych na karcie, dodatkowo często przyznawany jest także okres bezodsetkowy, czyli od 50 do 58 dni, w czasie których spłacając swoje zadłużenie, nie płacimy odsetek. Ubezpieczenie jeżeli jest wymagane, to zazwyczaj bez dodatkowych opłat. Jeżeli tak nam wygodniej, nasze zadłużenie może zostać również rozłożone na raty.
Jakie są wady? Przede wszystkim na kartę kredytową trzeba poczekać – bank ją nam przyśle. Dodatkowo nie powinno się nią wypłacać gotówki z bankomatu, ponieważ wiąże się to z naliczeniem dodatkowych odsetek, przelewy z karty także kosztują. Jeżeli spóźnimy się ze spłatą, okres bezodsetkowy przepada, a my zapłacimy wysoką karę, także chęć rozłożenia zadłużenia na raty będzie kosztowała. Dodatkowo, kontrolowanie wydatków przy karcie kredytowej jest zdecydowanie trudniejsze, ponieważ z pieniędzy korzystamy dowolnie.
Jedna i druga opcja mają swoje wady i zalety. Karta kredytowa jest zdecydowanie wygodniejsza, ponieważ dzięki niej posiadamy stały dostęp do gotówki, niezależnie od sytuacji, przy czym nie musimy iść do banku po kredyt. Niestety trudniej przy niej zachować umiar, dlatego jeżeli kogoś pieniądze się nie trzymają, nie będzie to dobre rozwiązanie. Kredyt gotówkowy dostać trudniej, ale otrzymujemy określoną kwotę, którą chcemy przeznaczyć na konkretny cel, co za tym idzie, wiemy ile pożyczyliśmy i wiemy ile czeka nas do spłaty. Gdy więc potrzebujemy dużej gotówki, kredyt wydaje się być lepszym rozwiązaniem, z kolei przy płaceniu za zakupy lub w trakcie wakacji zagranicznych, to karta kredytowa może okazać się wygodniejsza. W obu przypadkach trzeba być jednak świadomym swoich możliwości finansowych.
Artykuł partnera