KPI dla firm

Krzysztof Jagielski
05.11.2021

Coraz więcej firm widzi olbrzymi potencjał na zwiększenie zysków i motywacji pracowników, jaki ma wdrożenie kluczowych wskaźników efektywności. Większe organizacje posiadają całe, spójne ze sobą systemy KPI, dzięki którym wiedzą, w jaki sposób optymalizować wewnętrzne procesy. Dlaczego jednak posiadanie KPI jest tak ważne?

Droga do cele – mierzenie postępów

Kluczowe wskaźniki efektywności, które zostały odpowiednio dobrane do danego działu czy mierzenia konkretnego działania, są w stanie wskazać, czy zbliżamy się do ustalonego celu, a także, których założonych elementów nie jesteśmy w stanie wprowadzić. KPI dla firmy są narzędziem, które wyznacza standardy i pokazuje kierunek, w jakim organizacja powinna podążać. Wykorzystując kluczowe wskaźniki efektywności, można także przekonać się, czy założony plan był możliwy do wdrożenia, jakie zmiany są konieczne, by go z sukcesem wprowadzić, a także, jakie działania są po prostu zbędne. Dzięki precyzyjnemu mierzeniu wszystkich procesów za pomocą kluczowych wskaźników efektywności, można zatem zadecydować się na wprowadzenie korekcji, modyfikacji lub zaniechanie.

Trzeba koniecznie pamiętać, że większość celów wyznaczanych w firmie nie można oznaczyć po prostu jako zrealizowane lub niezrealizowane. Bardzo popularnym celem w biznesie jest wzrost sprzedaży, jednak wyznaczając go, wiele firm zapomina o tym, by wiedzieć, w jaki sposób wzrost przynoszący korzyści zmierzyć. W końcu, nawet jeśli firma odnotuje wzrost w liczbie sprzedanych produktów lub wykupionych usług, niewiele to wniesie, jeśli wraz z tym spadnie jakość dostarczanych do klientów towarów, a oni przestają ostatecznie kupować.

Wiedząc, co w ogóle możemy mierzyć, wiemy także, w jaki sposób wyznaczać swoje cele. A te muszą być przede wszystkim mierzalne i możliwe do wykonania. Analiza danych zebranych dzięki wykorzystaniu KPI pokaże nam, czy naprawdę dobrze sformułowaliśmy cel.

Kluczowe wskaźniki efektywności a skuteczność pracowników

Wskaźniki efektywności motywują do dalszej pracy i do wytężenia wysiłków. W biznesie są one głównym motorem rozwoju i tym, co chroni pracowników przed spoczęciem na laurach. Pojedyncze sukcesy nie zapewnią stałego miejsca na rynku. Dlatego też wskaźniki mobilizują do stałego podnoszenia poprzeczki i dalszego rozwoju.

Dobór kluczowych wskaźników efektywności

Czasami samodzielne wyznaczenie KPI może być trudne, a nawet jeśli się uda – dopiero po czasie odkryjemy, że wskaźniki wcale dobrze ze sobą nie współpracują, że nie udało nam się stworzyć spójnego systematu. Dlatego warto od razu skorzystać z oferty profesjonalistów w obszarze doradztwa – KDR KPI SMART. To jedyna firma w Polsce, która wyspecjalizowała się w wyznaczaniu i dobieraniu odpowiednich wskaźników dla konkretnych firm i osób. Dzięki personalizacji łatwiej jest osiągnąć sukces skrojony na miarę możliwości i oczekiwań!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.