Kiedy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Piotr Kowalczyk
17.08.2020

Kredyt konsolidacyjny to kredyt zaciągnięty na spłatę innych zobowiązań kredytowych. Rzadko kiedy jest on tańszy, mimo że banki kuszą ofertą niższej raty, najczęściej ostateczny koszt takiego kredytu jest większy niż koszt dotychczas posiadanych kredytów. Dlaczego więc taki produkt istnieje i do kogo jest skierowany?

1. Obniżenie dochodów kredytobiorcy. Otrzymanie kredytu, czy to gotówkowego, czy też ratalnego, bądź w formie limitu w koncie, czy karcie, jest dzisiaj bardzo proste, a banki chętnie ich udzielają, oczywiście dopóki pozwala na to zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Skuszeni możliwością łatwego i szybkiego nabycia produktu, bądź zaspokojenia innych potrzeb, chętnie się zadłużamy, często do granicy zdolności kredytowej. I nie ma w tym nic złego, ale życie lubi czasem płatać figle. Wystarczy strata pracy lub zmiana pracy na gorzej płatną, choroba, czy inne zdarzenie losowe, aby nasze dochody drastycznie spadły. Czasem okazuje się że nasze miesięczne dochody przestają wystarczać nawet na spłatę rat. Wtedy z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu możemy połączyć wszystkie zobowiązania w jedną, możliwą do spłaty ratę i w ten sposób uniknąć np. windykacji i złej historii kredytowej. Pod warunkiem, że jeszcze nie doszło do znaczących zaległości w spłacie takich zobowiązań: http://pamietnikwindykatora.pl/zaleglosci-kredytowe-powyzej-90-dni-a-konsolidacja/

2. Zwiększenie zdolności kredytowej. Zdarza się również, że potrzebujemy gotówkę, a z powodu posiadanych już zobowiązań kredytowych nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej. W takim przypadku banki często proponują konsolidację, połączenie dotychczasowych pożyczek, czyli kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką, dzięki czemu poprzez wydłużenie okresu kredytowania i obniżenie raty kredytu zwiększa się nasza zdolność kredytowa.

3. Zmniejszenie kosztów posiadanych kredytów oraz wygoda. Najrzadsza, ale spotykana sytuacja, kiedy kredyt konsolidacyjny jest rzeczywiście tańszy niż posiadany do tej pory. Możemy wtedy obniżyć miesięczną ratę bez wydłużania okresu spłaty. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest wygoda – zamiast kilku rat, płacimy jedną, na dodatek mniejszą ratę.

Kredyty konsolidacyjne udzielane są też firmom, w tym osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. W licznych przypadkach zapobiegają bankructwu firmy: http://pamietnikwindykatora.pl/kredyt-konsolidacyjny-dla-firm/ Spirala długów bowiem, przed którą przestrzegane są głównie osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, bardziej i w większym stopniu zagraża właśnie przedsiębiorcom.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie