Kiedy warto rozpocząć współpracę z Software House?

Mateusz Rąbalski
05.11.2020

Postęp technologiczny, rosnące wymagania klientów oraz zmieniające się realia rynku, sprawiają, że coraz więcej firm sięga po systemy i aplikacje dla biznesu. Decydując się na usprawnienie procesów za pomocą oprogramowania, firmy stają przed wyborem programów gotowych, a tworzonych na zamówienie przez Software House. W jakich sytuacjach warto wybrać tę drugą opcję?

Oprogramowanie dedykowane od Software House

Software House to firma, specjalizująca się w wytwarzaniu oprogramowania. Najczęściej wytwarzają one rozwiązania na zamówienie – w pełni dostosowane do wymagań konkretnej firmy.

Czy warto wybrać oprogramowanie dedykowane? Wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorstwa, wypracowanych w nim procedur działania, a także możliwości finansowych. W niektórych przypadkach rozwiązania gotowe wystarczają, aby w pełni pokryć potrzeby firmy. W innych – przedsiębiorstwo znajduje się na takim stopniu rozwoju, że nie może pozwolić sobie na duże inwestycje.

Współpracę z Software House warto podjąć, kiedy:

  • Gotowe rozwiązania nie są w stanie dostarczyć wszystkich funkcji, jakich potrzebuje firma – i potrzeba systemu w pełni dostosowanego do indywidualnych potrzeb
  • Przedsiębiorstwo potrzebuje systemu/aplikacji, który będzie dostosowany do obowiązujących procedur – tak, aby pracownicy nie musieli zmieniać przyzwyczajeń
  • Firma potrzebuje specyficznego rozwiązania
  • Firmie zależy na rozwiązaniu unikalnym – tak, aby konkurencja nie dysponowała identycznym
  • Oprogramowanie ma rozwijać się razem z rozwojem firmy – w przypadku rozwiązań na zamówienie, zamawiający zwykle otrzymuje pełny kod, który może (we współpracy z Software House albo własnym zespołem programistów) dowolnie modyfikować.

Jak wygląda współpraca z Software House?

Każda firma jest inna – nie ma więc dwóch jednakowych Software House’ów. Trudno więc przedstawić ogólne zasady współdziałania z tego typu przedsiębiorstwami. W każdym przypadku jednak we współpracy kluczowe są ustalenie jej zasad oraz wymiana informacji. Zadaniem Software House zazwyczaj jest stworzenie oprogramowania, które najlepiej odpowie na potrzeby konkretnej firmy. Specjaliści wykonawcy powinni więc jak najlepiej poznać firmę zamawiającego – nie tylko zapoznać się ze specyfikacją, ale tez dowiedzieć, w jakich celach i w jaki sposób będzie użytkowane oprogramowanie.

Warto tu zwrócić uwagę w szczególności na Software House’y, które działają w modelu Agile. Takim na naszym polskim poletku jest Software House Intellect. Przyjęty przez Intellect model współpracy wiąże się z:

  • Na wstępie – ustaleniem zasad współpracy oraz komunikacji
  • Szczegółowym researchem w zakresie potrzeb zlecającego oraz wspólnym omówieniu (i w razie potrzeby zmodyfikowaniu) pomysłu
  • Ścisłą współpracą – przedstawiciel klienta oraz zespół projektowy często się komunikują, wymieniając informacje
  • Pracą w sprintach – oprogramowanie tworzone jest etapowo (zwykle w dwutygodniowych sprintach). Klient po każdym sprincie otrzymuje fragment oprogramowania. W tym momencie następuje zebranie feedbacku na temat dostarczonego wycinku systemu oraz omówienie prac, jakie zostaną wykonane w następnej kolejności
  • Zwinnym reagowaniem na zmiany – praca w sprintach i zdawanie fragmentów oprogramowania umożliwia szybkie wprowadzanie modyfikacji, gdy to jest konieczne. (Np. gdy klient stwierdza, że produkt, choć zgodny ze specyfikacją, nie spełnia jego potrzeb – istnieje możliwość zweryfikowania wszystkich założeń i ustalenia ewentualnych zmian.)

Współpraca z Software House to dobry wybór tam, gdzie rozwiązania gotowe nie w pełni się sprawdzają – a firmie zależy, aby stworzone oprogramowanie w pełni odpowiadało ich potrzebom i ułatwiło osiągnięcie celów biznesowych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie