Jaki kredyt na samochód używany?

Piotr Kowalczyk
01.03.2021

Fabrycznie nowe auto to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. A trochę lepiej wyposażone auto segmentu „kompakt”, nierzadko ceny przekraczają barierę 100 tys. zł. To kwoty, które potrafią mocno obciążyć budżet każdej rodziny lub przedsiębiorstwa. Dlatego wiele osób decyduje się na pojazdy używane. Ich cena zmniejsza się przynajmniej o 20% już w pierwszym roku użytkowania. Po kolejnych dwóch latach spadek ceny, nawet w najbardziej renomowanych markach, osiąga już 40-50% wartości. W wielu przypadkach można nawet spotkać się z utratą wartości przekraczającą połowę wyjściowej ceny pojazdu. To wciąż może jednak okazać się zbyt wiele. Pomoc w takiej sytuacji stanowi kredyt na samochód używany.

Nie wszystkie oferty pożyczki to jednak propozycje na tyle atrakcyjne, aby przekonały do siebie osoby, które wahają się z zakupem wymarzonego auta. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód używany. Dzięki temu nie trzeba się martwić zbyt wysokimi kosztami podczas jego spłacania i innymi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Oprocentowanie kredytu

To pierwsza rzecz, którą sprawdzają klienci. Trudno się temu dziwić. W końcu właśnie od oprocentowania zależy realny koszt kredytu. Im niższe, tym lepiej dla kredytobiorcy. Instytucje finansowe oferują zazwyczaj oprocentowanie nominalne na poziomie ok. 5%. Profesjonalne firmy do każdego klienta podchodzą indywidualnie również w tej kwestii, dlatego rzeczywista kwota jest ustalana na podstawie wielu czynników.

Ubezpieczenie kredytu

Niektóre banki czy instytucje finansowe wymagają wykupienia różnego rodzaju ubezpieczeń: na wypadek utraty pracy, na życie i tym podobnych. W zależności od kształtu produktu finansowego i ubezpieczeniowego  nie wlicza się to do kosztów kredytu na używany pojazd, ale praktycznie wymaga przeznaczenia dodatkowych środków pieniężnych. Trzeba więc sprawdzić, czy udzielenie pożyczki uzależnione jest od zawarcia ubezpieczenia i czy istnieje możliwość jego sfinansowania, czy też należy opłacić je gotówką.

Koszty dodatkowe

Instytucje finansowe mogą wymagać spełnienia różnych warunków, zanim wydadzą zgodę na udzielenie kredytu. Dla przykładu można spotkać się z sytuacją, w której trzeba założyć konto osobiste w danym banku, co wiąże się z opłatami za jego prowadzenie. 

Wpłata własna

Może ona wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt procent całego kredytu na samochód używany. Dobrze, jeśli oferta nie ma tego w swoich wymogach. Wówczas wpłata własna powinna być dobrowolna – w dowolnej wysokości.

Okres kredytowania

Najlepiej, jeśli jest on w miarę elastyczny, tzn. wystarczająco długi, aby spokojnie spłacić pożyczkę.

Wnioski

Oblicz ratę kredytu samochodowego z dostępnym na naszej stronie kalkulatorem. Dzięki temu otrzymasz precyzyjną informację na temat jej wysokości oraz sposobów spłacania. Po skontaktowaniu się z nami drogą telefoniczną lub mailową otrzymasz więcej informacji na temat przygotowanej przez Cofidis oferty.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie