Młoty pneumatyczne to niezastąpione urządzenia wykorzystywane w każdym warsztacie oraz przy pracach budowalnych i drogowych. Aby korzystanie z niego było możliwe, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią sprężarkę powietrza. Kompresor do młota pneumatycznego musi odpowiadać wyznaczonym parametrom – zapewni to jego najwyższą funkcjonalność. Czym zatem kierować się przy wyborze kompresora?
Dobrze dobrane parametry zachowują wydajność sprzętu. Jednym z nich jest ciśnienie robocze kompresora. Jest to jedna z cech, na którą trzeba zwrócić uwagę przed jego zakupem. Parametr musi być dopasowany do młota pneumatycznego, ponieważ za niskie lub za wysokie ciśnienie może uszkodzić młot.
Istnieje reguła, która zakłada, że wydajność kompresora powinna być o 20-30% większa niż samego młota. Pomimo że młoty pneumatyczne nie działają w trybie stałym, warto zwrócić na to uwagę, ponieważ takie rozwiązanie optymalizuje pracę obu urządzeń.
Przy podstawowych młotach pneumatycznych, które używane są w warsztatach lub zakładach, ciśnienie robocze w sprężarce powinno wynosić 4-7 barów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sprzętu, który potrzebuje więcej sprężonego powietrza. Tyczy się to głównie młotów, które używane są do kłucia przy pracach geodezyjnych. Wtedy kompresor do młota pneumatycznego musi utrzymywać maksymalne ciśnienie wyższe niż 7 barów.
Mówiąc o ciśnieniu, warto zorientować się, czy kompresor posiada reduktor ciśnienia. Jest to zawór, który utrzymuje stałą wartość ciśnienia na wyjściu. Jedną z jego podstawowych funkcji jest regulacja ciśnienia w całej instalacji. Ze sprzętu, który ma większe ciśnienie robocze, pobierana jest energia, aby ciśnienie mniejszych urządzeń było stałe.
Wielkość zbiornika kompresora to ważny aspekt przy wyborze sprężarki do młota pneumatycznego. Niska pojemność butli kompresora zaburzy jego wydajność. Dla młota pneumatycznego pojemność zbiornika powinna wynosić ok. 250 litrów. Butla powinna być zaopatrzona w manometr. Jeżeli chodzi o maksymalne ciśnienie butli, większość sprężarek z łatwością wytrzymuje 9 barów. To, na jakie ciśnienie robocze zbiornika zwrócić uwagę, zależy od rodzaju młota pneumatycznego.
Na rynku dostępne jest wiele kategorii tych urządzeń, ale można podzielić je na dwa główne typy:
Mimo że praca młota pneumatycznego nie jest ciągła, najlepszy kompresor dla tego sprzętu to olejowy. Jest on lepszy, ponieważ zapobiega przed przegrzaniem konstrukcji. Taka sprężarka również zapewni komfort pracy, jeżeli okaże się, że młot pneumatyczny będzie używany dłużej.
Przy wyborze kompresora olejowego należy zadbać o jego pielęgnację. Ważne jest smarowanie, ponieważ jest to sprzęt o dużej mocy, a co za tym idzie — zużycie oleju następuje bardzo szybko. Dobrej jakości kompresor wyposażony jest w instrukcję, w której producent powinien zawrzeć zalecenie o częstotliwości wymiany oleju.
Przy wyborze kompresora do młota pneumatycznego należy zwrócić uwagę na jego elementy, ponieważ zastosowania sprężarek różnią się od siebie. Przed zakupem kompresora trzeba wiedzieć, czy jest on wyposażony w takie narzędzia jak:
Najważniejsze, co trzeba mieć na uwadze przy kupnie kompresora do młota pneumatycznego, to parametry obu urządzeń. Kompresor musi być przystosowany do zastosowań młota — jego przeznaczenia, częstotliwości używania oraz miejsca jego użytkowania.
Podstawowe kompresory pracują pod maksymalnym ciśnieniem 7 barów. Dla prostych młotów pneumatycznych jest to wystarczająca liczba. Należy pamiętać, że wydajność kompresora powinna być wyższa o ok. 30% od obsługiwanego urządzenia. Ciśnienie nie może być za niskie ani za wysokie, ponieważ praca młota nie będzie prawidłowa w obu tych przypadkach.
Akcesoria, które powinny znaleźć się w zestawie sprężarki to:
Artykuł partnera