Jaki kompresor do młota pneumatycznego wybrać?

Marek Szydełko
28.09.2022

Młoty pneumatyczne to niezastąpione urządzenia wykorzystywane w każdym warsztacie oraz przy pracach budowalnych i drogowych. Aby korzystanie z niego było możliwe, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią sprężarkę powietrza. Kompresor do młota pneumatycznego musi odpowiadać wyznaczonym parametrom – zapewni to jego najwyższą funkcjonalność. Czym zatem kierować się przy wyborze kompresora?

Maksymalne ciśnienie sprężarki

Dobrze dobrane parametry zachowują wydajność sprzętu. Jednym z nich jest ciśnienie robocze kompresora. Jest to jedna z cech, na którą trzeba zwrócić uwagę przed jego zakupem. Parametr musi być dopasowany do młota pneumatycznego, ponieważ za niskie lub za wysokie ciśnienie może uszkodzić młot.

Istnieje reguła, która zakłada, że wydajność kompresora powinna być o 20-30% większa niż samego młota. Pomimo że młoty pneumatyczne nie działają w trybie stałym, warto zwrócić na to uwagę, ponieważ takie rozwiązanie optymalizuje pracę obu urządzeń.

Przy podstawowych młotach pneumatycznych, które używane są w warsztatach lub zakładach, ciśnienie robocze w sprężarce powinno wynosić 4-7 barów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sprzętu, który potrzebuje więcej sprężonego powietrza. Tyczy się to głównie młotów, które używane są do kłucia przy pracach geodezyjnych. Wtedy kompresor do młota pneumatycznego musi utrzymywać maksymalne ciśnienie wyższe niż 7 barów.

Reduktor ciśnienia w sprężarce

Mówiąc o ciśnieniu, warto zorientować się, czy kompresor posiada reduktor ciśnienia. Jest to zawór, który utrzymuje stałą wartość ciśnienia na wyjściu. Jedną z jego podstawowych funkcji jest regulacja ciśnienia w całej instalacji. Ze sprzętu, który ma większe ciśnienie robocze, pobierana jest energia, aby ciśnienie mniejszych urządzeń było stałe.

Butla do kompresora

Wielkość zbiornika kompresora to ważny aspekt przy wyborze sprężarki do młota pneumatycznego. Niska pojemność butli kompresora zaburzy jego wydajnośćDla młota pneumatycznego pojemność zbiornika powinna wynosić ok. 250 litrów. Butla powinna być zaopatrzona w manometr. Jeżeli chodzi o maksymalne ciśnienie butli, większość sprężarek z łatwością wytrzymuje 9 barów. To, na jakie ciśnienie robocze zbiornika zwrócić uwagę, zależy od rodzaju młota pneumatycznego.

Kompresor do młota pneumatycznego – rodzaj

Na rynku dostępne jest wiele kategorii tych urządzeń, ale można podzielić je na dwa główne typy:

  • kompresory olejowe – ich funkcjonowanie jest zależne od smaru w postaci oleju. Olej dzięki swoim właściwościom redukuje tarcie na tłok. Plusem kompresora olejowego jest autonomiczny układ chłodzenia – dzięki niemu nie ma możliwości, aby sprzęt się przegrzał. Kompresory olejowe są bardziej zalecane do maszyn, które pracują w trybie stałym;
  • kompresory bezolejowe – zastosowania tych sprężarek są zalecane dla konstrukcji, które mają niedługi czas pracy. Wynika to z tego, że takie kompresory mają niską siłę tarcia i nie są w stanie wygenerować dużo ciepła.

Mimo że praca młota pneumatycznego nie jest ciągła, najlepszy kompresor dla tego sprzętu to olejowy. Jest on lepszy, ponieważ zapobiega przed przegrzaniem konstrukcji. Taka sprężarka również zapewni komfort pracy, jeżeli okaże się, że młot pneumatyczny będzie używany dłużej.

Przy wyborze kompresora olejowego należy zadbać o jego pielęgnację. Ważne jest smarowanie, ponieważ jest to sprzęt o dużej mocy, a co za tym idzie — zużycie oleju następuje bardzo szybko. Dobrej jakości kompresor wyposażony jest w instrukcję, w której producent powinien zawrzeć zalecenie o częstotliwości wymiany oleju.

Kompresor do młota pneumatycznego – inne części

Przy wyborze kompresora do młota pneumatycznego należy zwrócić uwagę na jego elementy, ponieważ zastosowania sprężarek różnią się od siebie. Przed zakupem kompresora trzeba wiedzieć, czy jest on wyposażony w takie narzędzia jak:

  1. Turbina chłodząca – zapewnia nie tylko praktyczność, ale i wygodę pracy. W przypadku gdy sprzęt się przegrzeje, zagłusza ona nieprzyjemny dźwięk. Turbina chłodząca jest niezbędna w każdej sprężarce o dużej mocy.
  2. Odwadniacz – kondensacja pary wodnej powoduje, że krople osadzają się na ścianie sprężarki. Element pozwala na usunięcie skroplonej pary wodnej do zbiornika kompresora.
  3. Uchwyt i koła skrętne – są części, które poprawiają komfort użytkowania ze sprzętu, ponieważ umożliwiają jego przeniesienie. Stabilny i wygodny uchwyt pozwala na sprawne przesunięcie go w inne miejsce, a koła skrętne stanowią jego układ napędowy, dzięki któremu jest możliwy jego transport. Są to elementy zamienne.
  4. Gniazda – przy pracy z młotem pneumatycznym, warto znaleźć kompresor, który ma przynajmniej trzy gniazda, ponieważ poprawia to wydajność i funkcjonalność pracy przy większym stanowisku maszyn. W razie potrzeby istnieje wtedy możliwość podłączenia do kompresora innych urządzeń. 
  5. Manometr – jest to czujnik w zbiorniku kompresora, który informuje o spadku ciśnienia.

FAQ:

  • Młot pneumatyczny a sprężarka – co jest najważniejsze w wyborze?

Najważniejsze, co trzeba mieć na uwadze przy kupnie kompresora do młota pneumatycznego, to parametry obu urządzeń. Kompresor musi być przystosowany do zastosowań młota  jego przeznaczenia, częstotliwości używania oraz miejsca jego użytkowania.

  • Jakie ciśnienie robocze sprężarki będzie najlepsze dla pracy młota pneumatycznego?

Podstawowe kompresory pracują pod maksymalnym ciśnieniem 7 barów. Dla prostych młotów pneumatycznych jest to wystarczająca liczba. Należy pamiętać, że wydajność kompresora powinna być wyższa o ok. 30% od obsługiwanego urządzenia. Ciśnienie nie może być za niskie ani za wysokie, ponieważ praca młota nie będzie prawidłowa w obu tych przypadkach.

  • Jakie dodatkowe elementy są potrzebne w sprężarce?

Akcesoria, które powinny znaleźć się w zestawie sprężarki to: 

  • filtr HEPA, który sprawi, że sprężone powietrze będzie czyste;
  • części zamienne, takie jak dodatkowy manometr, instrukcja czy dodatkowa osłona silnika sprężarki;
  • olej, który jest niezbędny do wymiany i uzupełnienia smaru w sprężarce.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie