Jak zachowywać się na biznesowym obiedzie, kolacji?

Marek Szydełko
01.06.2020

Spotkanie biznesowe, takie jak wspólny obiad czy kolacja, może znacząco wpłynąć na współpracę i relacje z klientami, kontrahentami, dlatego każdy chce wypaść jak najlepiej. Sprawdź, jak zachowywać się na spotkaniu biznesowym, aby nie popełnić gafy. Przedstawiamy najważniejsze zasady.

Zaplanuj spotkanie biznesowe

Przede wszystkim biznesowy obiad czy kolacja powinny być wcześniej zaplanowane. Powinieneś zaproponować spotkanie z odpowiednim wyprzedzeniem i wspólnie ustalić godzinę jego rozpoczęcia. Kluczowy jest również wybór odpowiedniej restauracji – warto wybrać miejsce, które dobrze znasz, wiesz jakie poda jedzenie i jak zachowuje się obsługa lokalu. Wiele osób, chcąc zaimponować swoim gościom, wybiera się do ekskluzywnych, kompletnie nieznanych restauracji, mimo że wcześniej unikali takich miejsc. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ łatwo można się tam ośmieszyć. Najczęstsze błędy popełniane przy stole wylicza autor wpisu na blogu, warto się z nimi zapoznać, jeśli chcesz się lepiej przygotować do spotkania biznesowego. 

Pamiętaj, że wybór restauracji świadczy o tobie. Jednak, jeśli nie znasz kulinarnych preferencji twojego gościa, lepiej nie zapraszaj go na sushi – wbrew pozorom nie wszyscy przepadają za takim jedzeniem.

Składanie zamówienia na biznesowym obiedzie

Jeśli dobrze znasz menu, możesz już wcześniej złożyć zamówienie dla siebie i swojego gościa, polecając mu tym samym największe przysmaki danej restauracji. Jest to miły gest, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że nie trafisz w gusta swojego klienta, kontrahenta. Dlatego bezpieczniej jest złożyć zamówienie dopiero, gdy dojdzie do spotkania. Pamiętaj przy tym, aby dopasować swoje zamówienie do gościa – jeśli on zamówi zupę i drugie danie, ty też zamów dwie potrawy (może być to przystawka), aby nie siedzieć przy pustym talerzu.

Jak rozmawiać przy stole?

Zacznij od small talk, czyli wstępnej, lekkiej rozmowy „o niczym”. Taka pogawędka pozwoli wam się lepiej poznać, rozładować ewentualny stres i zbudować dobre relacje. Pamiętaj, aby unikać tematów takich jak religia czy polityka, nie powinieneś również mówić o swoich problemach ani narzekać. Dopiero po takim wstępie możesz przejść do konkretów – właściwej rozmowy. Pamiętaj, że dobry rozmówca nie tylko mówi, ale też słucha. Dlatego dobrze, jeśli gość mówi odczuwalnie więcej niż ty.

Jak zakończyć spotkanie biznesowe?

Gdy omówicie już wszystkie najważniejsze kwestie oraz skończycie posiłek, możesz zakończyć spotkanie, prosząc o rachunek. Zgodnie z savoir‑vivre, za biznesowy obiad czy kolację powinna płacić osoba, która na nią zaprosiła. Dobrym pomysłem jest też przeproszenie na moment swojego gościa i zapłacenie rachunku przy barze (najlepiej kartą, aby klient nie widział gotówki). Pamiętaj również o pozostawieniu napiwku (niekiedy jest on wliczony do rachunku, o czym dowiesz się z menu), który powinien wynosić co najmniej 10% wartości rachunku.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie