Rzeczywistość biznesowa nie ma litości dla firm, które stoją w miejscu i nie potrafią odpowiedzieć na wyzwania współczesności. Kluczem do sukcesu organizacji jest umiejętność szybkiego i sprawnego reagowania na nieustannie zmieniające się reguły rynkowej gry. W firmach, w których dominują silnie zhierarchizowane struktury i sztywne metody zarządzania, musi zajść transformacja. Jej ważnym elementem jest zwinne (Agile) podejście.
Agile to metoda zarządzania, której powstanie datuje się na 2001 rok, kiedy to światło dzienne ujrzał pierwszy manifest Agile. Dotyczył on sposobu na efektywne wytwarzanie oprogramowania, ale wkrótce później zwinne modele zarządzania zaczęto przenosić w inne obszary i branże. Czym jest samo Agile? Sekret tkwi w samej nazwie, czyli zwinności, która słusznie kojarzy się z szybkością i elastycznością. Tak mają funkcjonować organizacje stawiające na zwinne podejście. Pozwala ono na autonomię zespołów przy jednoczesnym większym poczuciem odpowiedzialności za zadania oraz zdolnością do podejmowania inicjatywy na własną rękę. Jednocześnie celem w projektach w ramach zarządzania zwinnego jest zaspokojenie konkretnych potrzeb, które zgłasza partner biznesowy lub organizacja z jednoczesnym skupieniem się na ludzkiej stronie zadania.
Prowadzenie biznesu we współczesnym świecie oznacza ciągłą gotowość do zmian i wykraczania poza dotychczasowe ramy. Dotychczasowe stare modele zarządzania charakteryzują się obecnością skonkretyzowanych stanowisk zarządczych i wykonawczych, licznych procedur, ścieżek postępowania, które przez lata nie ulegają modyfikacjom. W wielu działach czy branżach procedury mają uzasadnienie, gdy praca polega na tworzeniu przewidywalnych produktów. Gdy jednak mamy do czynienia z działaniami kreatywnymi, dążeniem do innowacji czy tworzenia zupełnie nowych produktów, kaskadowe zarządzanie nie będzie skuteczne. Im więcej w organizacji elementów, które wiążą się z tworzeniem nowych rozwiązań i zmuszają do korzystania z nowoczesnych metod czy technologii, tym bardziej potrzebuje ona zwinnego zarządzania. Poza tym zwinne podejście doskonale sprawdzi się w dużych, wielowątkowych projektach.
Decyzja o wdrożeniu zwinnego podejścia oznacza zgodę na transformację organizacji pod wieloma względami. Nie traktujemy tego jako jednorazowy wysiłek, ale nieustanny proces samodoskonalenia i samoorganizacji. Wprowadzenie zwinnego podejścia nie dotyczy jedynie pracowników niższych szczebli, ale przede wszystkim osób odpowiedzialnych za zarządzanie, które muszą wręcz podwoić swoje działania. Zrozumienie idei zwinności nie jest proste i z początku może być problematyczne - jak każda rewolucja w zarządzaniu. Aby jej wprowadzenie było możliwe, organizacja musi spełnić co najmniej kilka warunków:
W Impact pomagamy organizacjom w transformacjach kultury organizacyjnej i wzmacnianiu zwinnego podejścia. Prowadzimy programy rozwojowe, dzięki którym firmy mogą lepiej reagować na zmieniające się otoczenie biznesowe. Pozwala to przygotować się na to, co przyniesie nieprzewidywalna przyszłość.
Artykuł partnera