Jak wdrożyć certyfikowany system zarządzania jakością?

Mariusz Siwko
30.06.2017

System ISO 9001 to najczęściej wdrażana norma na świecie. Do tej pory certyfikację Systemu Zarządzania Jakością przeszło już ponad milion organizacji. Jest to norma, którą można wdrożyć zarówno w dużej międzynarodowej korporacji, jak i małej rodzinnej firmie, a nawet w urzędzie, czy organizacji pożytku publicznego.

Główne korzyści z zaimplementowania jej założeń, to poprawa efektywności działań na każdym poziomie, a co za tym idzie wyników finansowych. Wdrożenie normy ISO 9001 to także prestiż, dlatego zainteresowanie certyfikacją wciąż jest duże. Poniżej przedstawiam podstawowe kroki, jakie musi przejść organizacja, aby otrzymać certyfikat dla Systemu Zarządzania Jakością.

Audyt wstępny

Zanim firma przystąpi do właściwego audytu certyfikacyjnego może przejść swego rodzaju próbę, czyli audyt wstępny. Ocenia on, czy organizacja działa zgodnie z zasadami ISO 9001. Na podstawie wniosków z tego audytu można szybko naprawić błędy i lepiej przygotować się do audytu certyfikacyjnego. Przeprowadzanie audytu wstępnego nie jest obowiązkowe.

Przygotowanie planu audytu certyfikacyjnego

Organizacja, która zamierza ubiegać się o certyfikat SZJ musi zgłosić się do jednostki certyfikacyjnej, a by przygotować plan audytu. Najczęściej kontaktem oraz wszelkimi ustaleniami zajmuje się pełnomocnik do spraw jakości. Jest to przedstawiciel kierownictwa, który odpowiedzialny jest za większość zadań związanych z wdrożeniem i utrzymaniem Systemu Zarządzania Jakością, a także ściśle współpracuje z audytorem wewnętrznym. Pełnomocnik do spraw jakości, aby dobrze przygotować się do wykonywania swojej pracy powinien przejść odpowiednie szkolenie.http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/jakosc-szkolenia/iso-9001-pelnomocnik-ds-jakoscia/

Audyt certyfikacyjny

Jest to najważniejszy etap podczas certyfikacji. Audyt przeprowadza audytor z jednostki certyfikującej. Na podstawie raportu z tej kontroli podejmowana jest decyzja o uzyskaniu certyfikatu. Jeśli podczas audytu pojawią się jakieś niezgodności, to ustalany jest termin na poprawę i ponowną kontrolę. Kiedy wszystko w firmie działa już zgodnie z wymogami normy ISO 9001, jednostka certyfikacyjna wydaje dokument, zwany certyfikatem potwierdzający zgodność.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie