Jak uzyskać certyfikat księgowy? Poradnik dla przyszłych księgowych

Maciej Piwowski
08.03.2021

Od roku 2014 nie ma już obowiązku zaliczania egzaminu państwowego aby uzyskać możliwość pracy jako księgowy. Odgórny egzamin państwowy został zastąpiony wspomnianym w tytule artykułu certyfikatem księgowym, który upoważnia właściciela do pracy w zawodzie księgowego. Aby uzyskać certyfikat księgowy należy ukończyć specjalistyczny kurs lub studia wyższe a następnie zaliczyć egzamin na certyfikat księgowy. Więcej o nim opowiemy w treści artykułu.

Drogi do uzyskania certyfikatu księgowego – jakie są?

Certyfikat księgowy to dokument, który pozwala na wykonywanie zawodu księgowego z pełnymi uprawnieniami, nie jest to rozwiązanie w żaden sposób kompromisowe.

Do egzaminu mogą podejść osoby:

  • Po specjalnym kursie księgowym po którym mają możliwość podejścia do egzaminu na certyfikat księgowego.
  • Po studiach wyższych z zakresu prawa, ekonomii, finansów, rachunkowości lub administracji.

Specjalistyczne kursy można ukończyć w różnych placówkach. Jednak najczęściej kandydaci wybierają egzaminy organizowane przez Centrum Informacji Księgowej (CIK). Drugim najczęściej wybieranym organizatorem jest Krajowa Izba Księgowych. To nie są jedyni organizatorzy kursów, ale w przypadku innych warto przyjrzeć się ich ofercie i upewnić, że kurs upoważnia do podejścia do egzamin na certyfikat księgowy.

Jak wygląda egzamin na certyfikat księgowy?

Aby przystąpić do egzaminu należy spełnić poniższe minimalne wymagania:

  • Kandydat dysponuje pełną zdolnością prawną;
  • Kandydat ma możliwość korzystania ze wszystkich praw publicznych;
  • Należy dostarczyć dowód niekaralności za przestępstwa podatkowe i gospodarcze;
  • Ukończone 2-letnie studia kierunkowe ze specjalizacją związaną z rachunkowością;

Wielu to może zdziwić, ale egzamin na certyfikat księgowy rozwiązujesz na własnym komputerze z podłączeniem do Internetu. Można to zrobić we własnym domu. Każdy arkusz egzaminacyjny zawiera 20 pytań ABCD z jedną prawidłowa odpowiedzią.

Cały egzamin na certyfikat księgowy trwa jedynie 30 minut i wystarczy 60% właściwych odpowiedzi aby zaliczyć egzamin  i móc rozpocząć pracę jako pełnoprawny księgowy.

Podczas egzaminu kandydaci będą musieli odpowiadać na pytania z dosyć szerokiego zakresu wiedzy a między innymi z rachunkowości, prawa cywilnego, podatkowego czy gospodarczego.

W trakcie przygotowań do egzaminu na certyfikat księgowego warto posiadać już opracowane arkusze z odpowiedziami z poprzednich egzaminów. To znacząco ułatwia pracę i usystematyzowanie wiedzy uzyskanej na studiach czy kursie księgowym.” - podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

Poniżej przedstawiamy koszty związane z podejściem do egzaminu na certyfikat księgowy:

  • Kod dostępu do egzaminu online - 100 zł.
  • Wpis do oficjalnej bazy certyfikowanych księgowych - 150 zł
  • Certyfikat elektroniczny potwierdzający kwalifikacje - 200 zł
  • Certyfikat elektroniczny oraz certyfikat fizyczny z hologramem - 400 zł

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie