Jak odzyskać płynność w kryzysie? Pomoc finansowa dla przedsiębiorców

Redakcja
22.12.2020

Globalny kryzys gospodarczy wywołany pandemią w 2020 roku będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat. Rządowe pakiety pomocowe niestety nie zaspokoją potrzeb wszystkich przedsiębiorców, bo nie wszyscy poszkodowani kwalifikują się do tego, aby otrzymać dofinansowania.

Warunki, na jakich można uzyskać rządową pomoc z Tarcz Antykryzysowych, są bardzo jasno określone. Wielu przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia, ale co z tymi, którzy z jakichś powodów nie kwalifikują się do rządowych programów?

Nie otrzymałeś pomocy – co możesz zrobić?

Utrzymanie płynności finansowej w tak trudnej sytuacji, jaka miała miejsce w 2020 roku, dla wielu firm okazało się niewykonalne. Część przedsiębiorców była zmuszona zawiesić lub rozwiązać działalność. Natomiast ci, który na rynku pozostają, wciąż zmagają się z problemami, jakie postawiła przed nimi nowa rzeczywistość.

Wbrew pozorom w najtrudniejszej sytuacji nie znalazły się firmy z branż, które zostały odgórnie zamknięte lub mocno ograniczone – tutaj pomoc rządowa działa i pozwala na utrzymanie zatrudnienia. Największy kłopot mają firmy z branż mocno powiązanych z zamkniętymi, m.in. gastronomiczną. Przedsiębiorcy, którzy muszą zmienić profil działalności lub rozszerzyć ofertę tak, aby dostosować się do nowych realiów, również potrzebują wsparcia. W takiej sytuacji wsparciem może być faktoring.

Jak odzyskać płynność finansową?

Kryzys nie musi oznaczać zamknięcia działalności. W takich sytuacjach kreatywność jest na wagę złota, podobnie jak dobrze przemyślane rozwiązania finansowe. Gdy na horyzoncie pojawia się okazja nawiązania zyskownej współpracy, ale blokuje cię brak środków na utrzymanie się na powierzchni, możesz skorzystać z faktoringu. To doskonała alternatywa dla kredytu dla firm, szczególnie gdy zależy ci na czasie i na tym, żeby móc korzystać z tego rozwiązania online w sposób kompleksowy.

Faktoring to rozwiązanie, które pozwala odmrozić gotówkę zamrożoną w wystawionych fakturach z odroczonym terminem płatności. Jak to wygląda w praktyce? Przekazujesz fakturę do wybranej przez siebie instytucji finansowej, która oferuje usługę faktoringu, a następnie otrzymujesz gotówkę w ramach przyznanego ci limitu faktoringowego. W ten sposób zabezpieczasz swoją płynność finansową – masz pieniądze na bieżące wydatki, takie jak np. podatki, pensje, paliwo, reklamę.

Możliwość uzyskania finansowania przed terminem wymagalności faktury może oznaczać nie tylko opłacenie niezbędnych należności. To również sposób na szybsze dostosowanie swojej firmy do nowych warunków rynkowych. W obecnej, bardzo dynamicznie zmieniającej się sytuacji każdy dzień przewagi nad konkurencją jest cenny. Dlatego warto rozważyć różne opcje finansowania i wybrać taką, która daje swobodę działania i zapewnia bezpieczeństwo w niepewnych czasach.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie