Jak kancelaria podatkowa może doradzić Twojej firmie?

Mateusz Nowak
30.08.2022

Prowadzisz firmę i chcesz ją rozwijać, ale nie masz pewności, czy kolejne kroki będą odpowiednie w kontekście prawno-podatkowym? Szukasz czegoś więcej, niż tylko biura podatkowego? Świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie nawiązanie współpracy z kancelarią podatkową. Dowiedz się więcej, co możesz zyskać dzięki tego typu usłudze doradczej.

Czym jest kancelaria podatkowa?

Nowoczesna kancelaria podatkowa to coś znacznie więcej, niż tylko biuro rachunkowe. Współpraca z tego typu podmiotem znacząco wykracza poza księgowość. Prowadzenie działalności gospodarczej w polskim klimacie podatkowym nie jest łatwe. Wymaga ogromnej wiedzy, którą właściciele i zarządzający firmą zazwyczaj nie mają lub wiedza ta jest niepełna czy nieaktualna. Głównym zadaniem kancelarii podatkowej jest doradztwo, a więc wskazywanie optymalnych i zgodnych z prawem rozwiązań, które przyczynią się do maksymalizacji zysków w firmie. W kancelarii zazwyczaj zatrudniani są księgowi, ale także prawnicy i doradcy podatkowi. 

Zalety współpracy z kancelarią podatkową

Gdy przedsiębiorca chce zasięgnąć rady w sprawach swojej firmy, to chce mieć pewność, że osoba udzielająca wsparcia jest wykształcona, godna zaufania i kompetentna. W przypadku doradcy podatkowego gwarancją tych cech jest prawo. Nie każdy może świadczyć tego typu usług - musi to być osoba niekaralna, o nieposzlakowanej opinii oraz z wyższym wykształceniem. Doradca podatkowy musi należeć do Krajowej Izby Doradców Podatkowych, a także musi legitymować się zdanym egzaminem (ustnym i pisemnym). Dopiero wówczas może firmom i osobom prywatnym w sprawach podatkowych. Co za tym idzie, współpraca z kancelarią oznacza dostęp do wiedzy i umiejętności specjalistów w zakresie prawa podatkowego, a więc osób, które są na bieżąco z aktualnym orzecznictwem i interpretacjami przepisów. 

W jakich obszarach może pomóc kancelaria? W kwestiach podatkowych to przede wszystkim sprawy związane z VAT oraz podatkiem dochodowym. Kancelaria nie tylko wskaże najkorzystniejsze formy opodatkowania czy pomoże w prawidłowym obliczeniu zobowiązań, ale także będzie reprezentować firmę przed organami podatkowymi. To szczególnie istotne w kontekście uzyskiwania indywidualnych interpretacji. Co równie ważne, profesjonalna kancelaria podatkowa doskonale odnajduje się w każdej branży i świetnie rozumie specyfikę każdego biznesu. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy firma dokonuje ważnego kroku, np. restrukturyzacji, akwizycji czy podziału. Aby działanie to było zgodne z prawem i korzystne dla wszystkich zainteresowanych, warto uzyskać wsparcie, które to zapewni. 

Jak zacząć?

W WZ Partners https://wzpartners.pl/ każdą współpracę rozpoczynamy od poznania potrzeb firmy. Poza księgowością i doradztwem mogą to być kwestie związane z listą płac, uzyskiwaniem ulg na rozwój czy raportowaniem podatkowym. W naszej kancelarii, która ma biura w Warszawie i Poznaniu, wspieramy klientów na każdym etapie funkcjonowania ich biznesu. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc w rozwoju - mamy doświadczenie w pracy zarówno z firmami z sektora MŚP, jak i dużymi podmiotami.  

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.