Jak eksploatować regały magazynowe – praktyczny poradnik.

Piotr Kowalczyk
13.04.2018

Magazyn to miejsce, przez które codziennie przewija się ogromna ilość towarów. W ciągu dnia są one sortowane, pakowane i wysyłane w różne części kraju. Z tych powodów cały magazyn powinien być w nienagannym stanie technicznym.

Spośród znajdujących się w nim urządzeń można wyodrębnić te absolutnie niezbędne. Bez wątpienia zaliczają się do nich regały magazynowe. To urządzenia potrzebne do przechowywania towaru. W sytuacji, gdyby któryś z nich się zepsuł, mogłoby to opóźnić zarówno pracę magazynu, jak i współpracujących z nim firm. Aby uniknąć przykrej niespodzianki z udziałem regału, należy eksploatować go w odpowiedni sposób. Na czym on polega? Wyjaśnimy to w niniejszym artykule.

Regały magazynowe – dlaczego należy je najpierw zaprojektować?

Magazyn lub hurtownia muszą być dokładnie zaprojektowane. Bez wstępnego planu nie jest możliwe, aby stworzyć odpowiednio funkcjonalny budynek, który umożliwi później szybką i skuteczną pracę dla całego zespołu. Z regałami nie jest inaczej. One również muszą być stworzone według wcześniej przygotowanego schematu, który należy dobrać pod kątem ich przyszłego przeznaczenia.

Projektanci zajmujący się kreacją regałów magazynowych, podczas prac zwracają uwagę na wiele potencjalnych zagrożeń czekających na pracowników magazynu. Osoba, która decyduje się samodzielnie skonfigurować regały, będzie ponosić całą odpowiedzialność na instalację. Nie warto podejmować się tego zadania, o ile nie jest się w tej kwestii odpowiednio przeszkolonym. Firmy zajmujące się produkcją regałów, nie tylko dostarczają cały produkt, one również dostarczają gwarancję i deklarację zgodności na cały zestaw regałowy.

Tu warto jednak pamiętać, że właściciel decydujący się na współpracę z taką firmą, nie będzie później mógł dokonać samodzielnych przeróbek regałów. Jeżeli naruszy ich pierwotną konstrukcję, utraci wówczas gwarancję.

Jak korzystać z regałów na co dzień?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na osłabienie regałów magazynowych. Zaliczają się do nich uszkodzenia mechaniczne, powstałe zazwyczaj na skutek zderzenia z wózkiem widłowym, wozem transportowym itp. Wiele magazynów posiada także zbyt wąskie korytarze robocze, które utrudniają operatorowi wózka wszelkie manewry – to one również są powodem wszelkich zderzeń. Jak widać, regały magazynowe są stale narażone na uszkodzenia. Aby im zapobiec, należy właściwie zagospodarować przestrzeń magazynu, ale też właściwie go oznaczyć. Regały powinny więc zostać wyposażone w czytelne etykiety lub inne oznaczenia, które ułatwią szybkie namierzenie odpowiedniego stoiska oraz nie wprowadzą w zakłopotanie pracowników. Równie ważne jest, aby były one także odpowiednio oświetlone.

Aby regały magazynowe służyły przez wiele lat, nie należy zapominać o tym, aby były stale przeglądane i serwisowane. Przy każdym z regałów powinna też znajdować się tabliczka, która informowałaby, ile wynosi nośność regału – to jedne ważniejszych zasady korzystania z tych urządzeń. Stosowanie się do nich z pewnością pozwoli uniknąć różnych uszkodzeń mechanicznych.

Dodatkowe wyposażenie – czy jest ono potrzebne?

W magazynie najważniejsi są jego pracownicy. Bez właściwych osób niemożliwe jest zachowanie bezpieczeństwa w miejscu, choćby i było ono wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Wciąż w cenie jest zdrowy rozsądek, znajomość procedur i właściwe zachowanie w miejscu pracy. Niemniej jednak wyposażenie regałów magazynowych w dodatkowe urządzenie może podnieść ich funkcjonalność oraz poprawić bezpieczeństwo w całym magazynie.

Narzędzia, które warto dokupić do regałów to m.in. prowadnica wózka, odbojniki do regałów czy ograniczniki palet. To tylko kilka urządzeń z całkiem bogatej oferty. Niestety, wiele firm rezygnuje z ich zakupu, gdyż nie chcą dodatkowych kosztów. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w bezpieczeństwo jest zawsze pożądana – oszczędność w tych kwestiach może skończyć się dla kogoś tragedią!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie