Jak brexit wpłynął na brytyjską gospodarkę?

Mateusz Nowak
21.05.2024

Brexit całkowicie zmienił brytyjską gospodarkę. Jego negatywne skutki są do dzisiaj odczuwane przez obywateli oraz budżet państwa. Pomimo recesji gospodarczej Wielka Brytania pozostaje dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Czy warto na niego wejść? Jak rozwija się Zjednoczone Królestwo po brexicie?

Jak przebiegł brexit i kiedy się zakończył?

W czerwcu 2016 roku Brytyjczycy w ogólnokrajowym referendum zadecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Proces brexitu trwał kilka lat i formalnie zakończył się dopiero 31 grudnia 2020 roku, gdy Wielka Brytania stała się całkowicie niezależnym państwem, już bez okresu przejściowego. Oficjalne opuszczenie wspólnoty nastąpiło znacznie wcześniej, bo 31 października 2019 roku.

Brytyjska gospodarka po brexicie – statystyki

Brexit, jak pokazują statystyki Banku Anglii, miał znaczący wpływ na brytyjską gospodarkę. Obniżył potencjalny wzrost PKB o 2-3% w porównaniu do scenariusza pozostania w UE. Rok 2020, będący rokiem bezpośrednio po opuszczeniu UE, przyniósł gospodarce brytyjskiej skurczenie się o 2,9%, co stanowiło największy spadek od czasów II wojny światowej. Oczywiście winę za to w równym stopniu poniosła pandemia, ale proces opuszczenia wspólnoty europejskiej znacząco spowolnił rozwój gospodarczy.

Brexit wywołał także istotny spadek handlu między Wielką Brytanią a UE. Handel towarami między tymi dwoma obszarami spadł o około 20%, a eksport brytyjski do UE zmniejszył się o 25%, podczas gdy import z UE do Wielkiej Brytanii spadł o 15%. Szczególnie dotkliwe były spadki w handlu produktami rolno-spożywczymi (40%) i chemikaliami (30%).

Opuszczenie Unii Europejskiej spowodowało również znaczące zakłócenia w łańcuchach dostaw między Wielką Brytanią a UE, co przełożyło się na wzrost kosztów dla firm i opóźnienia w dostawach towarów. Dodatkowe koszty administracyjne związane z brexitem dla firm są trudne do oszacowania, ale ich wysokość szacuje się na co najmniej miliard funtów rocznie.

Rynek pracy również odczuł skutki zmian politycznych. Brexit doprowadził do niedoborów pracowników w sektorach takich jak rolnictwo, budownictwo i opieka zdrowotna. Setki tysięcy obywateli UE opuściły Wielką Brytanię, co jeszcze bardziej pogłębiło braki w sile roboczej. Jednocześnie firmy wstrzymują się z inwestycjami z powodu niepewności co do przyszłości relacji między Wielką Brytanią a UE.

Czy warto wejść z ekspansją na rynek brytyjski?

Decyzja o wejściu z ekspansją na rynek brytyjski jest zależna od wielu czynników, które obejmują branżę, konkurencyjność oferty, doświadczenie w ekspansji zagranicznej oraz dostępność zasobów finansowych. Niektóre branże, w tym e-commerce, technologie cyfrowe oraz opieka zdrowotna, oferują duże możliwości na brytyjskim rynku, jednak inne mogą napotkać na trudności ze względu na konkurencję lub regulacje. Ekspansja na nowy rynek może być kosztowna, dlatego ważne jest posiadanie wystarczających zasobów finansowych na pokrycie kosztów związanych z wejściem na rynek brytyjski oraz utrzymaniem się na nim.

Jednakże, mimo pewnych wyzwań, rynek brytyjski jest ogromnym, rozwiniętym rynkiem o dużym potencjale dla firm, które chcą się rozwijać. Warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki ryzyka i szans przed podjęciem decyzji o ekspansji na ten rynek.

Dodatkowo, należy uwzględnić również skutki brexitu, wysoce konkurencyjny charakter rynku, surowe regulacje oraz różnice kulturowe w biznesie. W tym kontekście, skorzystanie z pomocy doradcy ds. ekspansji zagranicznej w UK może być wartościowym krokiem, pomagającym w ocenie potencjału rynku, opracowaniu strategii wejścia na rynek oraz pokonaniu wyzwań związanych z ekspansją na nowy rynek.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie