Gdy pracownik zachoruje w czasie urlopu wypoczynkowego

Mateusz Nowak
14.05.2018

Do takich sytuacji dochodzi relatywnie rzadko, ale jednak nie można ich wykluczać. Zatrudniając pracowników na umowę o pracę dobrze wiesz,  że przysługuje im określony wymiar urlopu wypoczynkowego. Może to być 20 lub 26 dni w ciągu roku kalendarzowego (w zależności od stażu pracy). Co się stanie w momencie, gdy pracownik przebywający na urlopie zachoruje? Czy urlop musi zostać przerwany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Chorobowe oznacza brak możliwości kontynuowania urlopu

I od tej zasady nie ma żadnego wyjątku. Jeśli pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym i w jego trakcie zachorował, ma obowiązek niezwłocznie przedstawić pracodawcy zwolnienie L4 (o ile z niego skorzystał).

Data wystawienia zwolnienia jest jednocześnie momentem przerwania urlopu wypoczynkowego. Jeśli zwolnienie zostało wystawione na np. 7 dni, to o ten czas skraca się także urlop. Co to oznacza w praktyce? Pokażemy to na przykładzie.

Jan Kowalski wziął 14 dni urlopu. 11 dnia zachorował, udał się do lekarza i dostał zwolnienie L4 na 7 dni. Oznacza to, że do pracy wróci o 4 dni później, ale de facto wykorzysta tylko 10 dni urlopu. Kowalski nie ma jednak prawa na własną rękę „przedłużyć’ sobie urlopu o czas chorobowego. Musi się stawić w miejscu zatrudnienia po zakończeniu zwolnienia. Ewentualnej zgody na kontynuowanie niewykorzystanego urlopu może udzielić wyłącznie pracodawca.

Ważne!

Powyższa zasada obowiązuje niezależnie od długości chorobowego. Nawet jednodniowe L4 powoduje, że urlop należy przerwać i wykorzystać go w późniejszym terminie.

Co z niewykorzystanym urlopem?

Zgodnie z prawem pracodawca musi umożliwić pracownikowi wykorzystanie zaległego urlopu w terminie, który jest satysfakcjonujący dla obu stron i zgodny z organizacją pracy w danej firmie. Jak wspomnieliśmy, pracownik nie może żądać od pracodawcy automatycznego przedłużenia trwającego i ustalonego pierwotnie urlopu.

Pracodawca może udzielić podwładnemu urlopu w dowolnym innym terminie. Ważne jest jedynie, aby nastąpiło to do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. Jest to graniczna data wykorzystywania zaległych dni urlopowych.

Podsumowując: L4 w trakcie urlopu wypoczynkowego powoduje przerwanie urlopu i nabycie przez pracownika prawa do wykorzystania go w innym terminie. Oczywiście wynagrodzenie pracownika za okres choroby musi zostać obniżone do 80%. Jest to główny powód, dla którego mało kto decyduje się na przedstawienie zwolnienia w trakcie urlopu. Dotyczy to niemal wyłącznie poważnych chorób czy wypadków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie