Fuzja, upadłość, restrukturyzacja – na czym polegają i jak dobrze je przeprowadzić?

Mariusz Siwko
22.09.2020

Prowadząc własną działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi liczyć się z niepowodzeniami. Ich kumulacja może doprowadzić do tego, że firma przestanie przynosić zyski i stanie się nieopłacalna. Istnieją konkretne rozwiązania prawne, które warto w takiej sytuacji rozważyć.

Fuzja — łączenie spółek

W Polsce istnieją obecnie dwa sposoby na połączenie spółek — poprzez inkorporację lub zjednoczenie. Zakres wsparcia, które można uzyskać od zewnętrznych ekspertów w ramach ich przeprowadzenia, został opisany na https://www.tgc.eu/specjalizacje/transakcje-ma.

Inkorporacja polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na drugą, przejmującą w zamian za udziały akcje lub ustaloną wcześniej cenę. Zjednoczenie to połączenie dwóch spółek w jedną — kapitałową — na którą zostaje przeniesiony majątek obu z nich. 

Proces łączenia spółek przebiega w kilku etapach. Rozpoczynają go czynności przygotowawcze, stworzenie planu połączenia i zgłoszenie go do sądu rejestrowanego, a kończy podjęcie przez wspólników uchwał.

Upadłość a restrukturyzacja

Firma, która zmierza w kierunku niewypłacalności, ma dwa rozwiązania: upadłość lub restrukturyzację, o których więcej informacji znajdziesz na https://www.tgc.eu/specjalizacje/upadlosc-i-restrukturyzacja.  

Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego to dobre rozwiązanie wtedy, gdy przedsiębiorstwo nie jest w najlepszym stanie, wciąż jednak jest możliwość naprawienia kiepskiej sytuacji. Dzięki restrukturyzacji firma może wynegocjować korzystne warunki ze swoimi wierzycielami: ulgi, umorzenie niektórych zobowiązań, rozłożenie długów na raty i inne rozwiązania mogą sprawić, że firma znów wyjdzie na prostą i ponownie zacznie przynosić zyski.

Ogłoszenie upadłości to rozwiązanie ostateczne — gdy nie da się już w żaden sposób uratować przedsiębiorstwa. Upadłość pełni dwie funkcje: chroni interesy wierzycieli i pozwala niewypłacalnej firmie uniknąć ogromnych długów. W założeniu powinna prowadzić do tego, by udało się uratować dane przedsiębiorstwo: nieczęsto się to udaje, warto jednak próbować.

Zła sytuacja finansowa przedsiębiorstwa rzadko jest sytuacją bez wyjścia. Podejmowanie działań, które mają poprawić jego stan, powinno być jednak przemyślane i zaplanowane. Nie zawsze jest to proste, warto więc skorzystać z pomocy zewnętrznych firm, takich jak na przykład TGC, którego pełną ofertę można znaleźć na stronie tgc.eu, by zajęli się tym profesjonaliści.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie