Dzień wolny dla pracownika innego wyznania

Piotr Kowalczyk
09.01.2018

Polska jest zaliczana do grona krajów katolickich, co potwierdzają też badania społeczne. W ostatnim spisie powszechnym wiarę katolicką zadeklarowało ponad 90% Polaków. Nie dziwi zatem, że zdecydowana większość dni ustawowo wolnych pracy, przypada w święta religijne (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Świątki, Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny itd.). Pracodawcy słusznie mają jednak wątpliwość, czy powinni udzielać wolnego pracownikom innego wyznania. Co zrobić w sytuacji, gdy taki pracownik chce otrzymać wolny dzień z okazji święta występującego w jego wierze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zero dyskryminacji!

Pierwsza kontrowersyjna kwestia jest łatwa do rozwiązania. Prawo zakazuje jakichkolwiek form dyskryminacji ze względu na wyznanie, płeć, kolor skóry czy orientację seksualną. Nie ma zatem znaczenia, czy pracownik jest katolikiem, muzułmaninem, Żydem czy Świadkiem Jehowy: ma prawo do skorzystania z dnia ustawowo wolnego od pracy przypadającego z okazji święta wyznaniowego.

Powyższe prawo dotyczy także ateistów. Fakt braku wyznania nie może doprowadzić do sytuacji, w której pracodawca zmusiłby pracownika do wykonywania obowiązków służbowych w czasie, gdy reszta załogi odpoczywa. Oczywiście może to być natomiast argument w momencie ustalania planu pracy w zakładach, które nie przerywają działalności na czas świąt. Wówczas pracownicy niewierzący lub innego wyznania mogą na ochotnika zgłosić się do zastąpienia kolegów, aby otrzymać wolne w innym terminie lub dodatkowe wynagrodzenie.

Co ze świętami niekatolickimi?

Święta występujące w innych religiach nie są w naszym kraju uznawane za ustawowo wolne od pracy. Innowierca ma jednak prawo do przedłożenia pracodawcy wniosku o udzielenie mu dnia urlopu poza planem, jeśli chce poświęcić się swoim praktykom religijnym. W takiej sytuacji wymagane jest zachowanie minimum siedmiodniowego terminu przed wypadnięciem święta. Pracodawca musi udzielić odpowiedzi najpóźniej na trzy dni przed datą wskazaną przez pracownika.

Warto przy tym pamiętać, że taki dodatkowy dzień wolny jest urlopem bezpłatnym i pracodawca ma prawo zażądać od pracownika jego odpracowania w innym terminie. W przeciwnym razie pensja zatrudnionego zostanie zgodnie z prawem pomniejszona.

Ciekawostka

Jeśli wiara pracownika zakłada obchodzenie jakiegoś święta cyklicznie (np. żydowski szabas raz w tygodniu), to konieczne będzie ustalenie indywidualnego planu pracy.

Wszystkie powyższe regulacje mają zastosowanie jedynie w przypadku pracowników należących do grup religijnych posiadających status kościoła lub związku wyznaniowego. Chodzi o to, aby nie dochodziło do absurdów, gdy pracownik zadeklaruje np. wiarę w latającego potwora spaghetti i będzie się z tego tytułu domagać poszanowania dla jego „praktyk religijnych”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie