Dlaczego prowadzenie księgowości warto powierzyć specjalistom?

Mateusz Nowak
11.12.2019

Przedsiębiorcy już na początku swojej działalności stają przed następującym dylematem. Czy księgowość prowadzić samodzielnie czy może lepiej zlecić ją ekspertom? W zdecydowanej większości przypadków warto się skłonić ku drugiej opcji. Poniżej odpowiadamy dlaczego.

Samodzielnie prowadzona księgowość ma dwie podstawowe zalety – nie przysparza dodatkowych kosztów i daje całkowitą kontrolę nad rozliczeniem własnej firmy. Niestety równocześnie jest w stanie przysporzyć przedsiębiorcy naprawdę ogrom kłopotów. Działanie na własną rękę niewątpliwie wiąże się ze sporym ryzykiem popełnienia błędu, przez co trzeba się w tej dziedzinie nieustannie dokształcać. Co więcej, nawet będąc na bieżąco, nie unikniemy problemów, które będą nas zaskakiwać, gdyż w księgowości często trafia się na dość niestandardowe przypadki. Samodzielnie prowadzona księgowość „pożera” sporo czasu i energii, które przedsiębiorca mógłby poświęcić na inne sektory działalności swojej firmy. Wiąże się też z dodatkowym stresem o to, czy na pewno wszystko zostało prawidłowo rozliczone (szczególnie przy stale zmieniających się przepisach).

Z pomocą przychodzą na szczęście biura rachunkowe, których certyfikowani księgowi rzetelnie świadczą szeroki zakres usług rachunkowo-księgowych oraz konsultacji podatkowych. Biura rachunkowe prowadzą księgowość zarówno dużym jak i małym firmom. W obecnych czasach często stawiają też na nowoczesne podejście do Klienta – podchodzą indywidualnie do jego problemów, zdecydowaną większość spraw na linii Klient – biuro rozwiązują online, ułatwiają życie Klienta np. poprzez odbiór dokumentów rozliczeniowych w jego siedzibie.

Dzięki powierzeniu księgowości profesjonalistom zdejmujemy ze swoich barków ciężar rozliczenia finansowego firmy. Nie musimy samodzielnie rozgryzać nowych ustaw – zamiast tego wystarczy telefon lub mail i już wiemy w jaki sposób mamy dostosować się do zmieniającego się prawa. Jest to duża oszczędność czasu i ryzyka przypadkowego złamania prawa podatkowego.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym Percentum – www.percentum.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie