W Polsce co roku dochodzi do wielu tragedii spowodowanych ulatnianiem się niebezpiecznych gazów. Najwięcej jest przypadków zatrucia tlenkiem węgla (czadem) – zabija on kilkadziesiąt osób rocznie. W naszym kraju w ciągu roku średnio dochodzi też do kilkunastu katastrof budowlanych spowodowanych rozszczelnieniem instalacji gazowej w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Dodajmy do tego setki, jeśli nie tysiące groźnych sytuacji w zakładach pracy, a zyskamy dostateczną liczbę argumentów, by zainwestować w detektor nieszczelności gazu. Więcej o tym urządzeniu piszemy w naszym poradniku.
Detektory nieszczelności gazu możemy podzielić na te domowe oraz profesjonalne. Pierwsze z nich działają na prostej zasadzie: wykrywają przekroczenie dopuszczalnego stężenia jakiegoś gazu w powietrzu i alarmują o tym domowników.
Do zastosowań profesjonalnych stosuje się znacznie bardziej zaawansowane detektory, które wykrywają przekroczone stężenie nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu gazów jednocześnie, w tym tlenku węgla, siarkowodoru, dwutlenku węgla czy tlenu, którego zbyt duża ilość w powietrzu tworzy atmosferę wybuchową. Taki detektor zapewnia pracownikowi wysoki poziom ochrony przed następstwami wykonywania zadań w warunkach niebezpiecznych.
Osobisty detektor nieszczelności gazu musi być podstawowym elementem wyposażenia wszystkich osób, które:
Profesjonalny osobisty detektor nieszczelności gazu pozwala w porę wykryć nawet niewielką nieszczelność, czyli tzw. wyciek gazu. Niektóre gazy nie są wyczuwalne dla człowieka, co stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo zatrucia czy nawet wybuchu.
Nie możemy również zapomnieć, że detektor gazu umożliwia bardzo szybkie stwierdzenie wycieku, co z kolei pozwala usunąć awarię w jak najkrótszym czasie. Tym samym minimalizujemy straty ekonomiczne oraz negatywny wpływ nieszczelności na środowisko naturalne.
Wyposażenie pracowników w osobiste detektory nieszczelności gazu jest doskonałą inwestycją zarówno w bezpieczeństwo ludzi, jak i firmowej infrastruktury. Zapobiegnięcie wypadkowi pozwala uniknąć bardzo poważnych konsekwencji związanych chociażby z postępowaniem prokuratorskim czy kontrolą nadzoru budowlanego.
Trzeba przy tym podkreślić, że detektory osobiste są małe, poręczne, a korzystanie z nich nie obciąża dodatkowo pracowników. Współczesne urządzenia wysokiej klasy są też wyposażone w moduł Bluetooth, dzięki czemu mogą łączyć się z dedykowaną aplikacją mobilną. Pozwala to na bieżąco kontrolować odczyty i reagować, gdyby cokolwiek wzbudziło niepokój np. osoby odpowiedzialnej za BHP w zakładzie pracy.
Osobisty detektor nieszczelności gazu można kupić w RD Tech, firmie specjalizującej się m.in. w dostarczaniu profesjonalnych detektorów gazowych do lokalizacji wycieków i ochrony personalnej. W ofercie RD Tech znajdziemy łatwe w użyciu detektory różnego typu, w tym wykrywające nawet do 25 gazów jednocześnie, a także detektory z wbudowaną pompką i stacje kalibracyjne.
Artykuł partnera