Czym zajmuje się doradca finansowy?

Mateusz Nowak
02.12.2021

Podjęcie dobrej dla siebie i swoich interesów decyzji finansowej nie jest łatwym i krótkim procesem. Każdy musi odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, ponieważ choćby najmniejszy błąd może kosztować wszystkie zgromadzone oszczędności. Osobą, która może pomóc w tym zakresie jest doradca finansowy, konsultacja z nim jest wskazana w przypadku choćby rozpoczęcia poszukiwań ofert kredytów i pożyczek.

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Zawód doradcy finansowego może właściwie wykonywać każdy, kto ukończy odpowiednie kursy i szkolenia. Dlatego wiele osób trudni się tą specjalnością, co nie oznacza, że posiada wszelką niezbędną praktyczną wiedzę w tym zakresie. Profesjonalny doradca finansowy dba o swoją renomę, dlatego oferuje swoje usługi w Internecie, prasie, zaopatruje się w ulotki. Ponadto w sieci można znaleźć opinie na temat danej osoby. Nie każdy ma odpowiednie predyspozycje, ponieważ mimo braku konkretnych wymagań, to doradca finansowy powinien mieć co najmniej wykształcenie średnie.

Jednak jest zespół cech pomocnych w wykonywaniu tego zawodu, na przykład wysokie kompetencje sprzedażowe, umiejętność łatwego nawiązywania relacji z ludźmi i komunikatywność. Niezwykle ważne są również umiejętności analityczne, gdyż zadaniem doradcy jest zgromadzenie i sprawdzenie wszystkich ofert bankowych. Doradca finansowy zajmuje się pośrednictwem między bankiem, a klientem indywidualnym w kwestii wyboru najlepszej placówki udzielającej kredytów. Mogą to być pożyczki hipoteczne, inwestycyjne lub gotówkowe, w każdym z tych przypadków doradca finansowy jest pomocny w kompletowaniu i przedłożeniu dokumentów do konkretnych banków.

Doradztwo finansowe w Polsce

W Polsce świadczy usługi wielu doradców finansowych, zapotrzebowanie na nich cały czas rośnie, ponieważ nie każdy pozostaje na bieżąco ze zmianami w prawie bankowym. Na szczęście z pomocą może przyjść profesjonalny doradca finansowy, który zajmie się przygotowaniem analizy i wyliczeń pozwalających na zaciągnięcie zobowiązania.

Zapewne wiele osób przed podjęciem współpracy z doradcą finansowym zastanawia się, ile kosztuje taka konsultacja. Okazuje się, że klienci zainteresowani wzięciem kredytu lub założeniem lokaty nie muszą ponosić żadnych kosztów. Wynagrodzeniem dla doradcy finansowego jest prowizja od banku, w którym finalnie zaciągnięto zobowiązanie. Takie usługi są ogromnym ułatwieniem, ponieważ klient może nie mieć czasu na zapoznawanie się z przepisami obowiązującymi w każdym banku. Zajmuje się tym doradca finansowy, przedstawia on warunki kredytowania z kilku placówek, mogą one różnić się wysokością oprocentowania, rodzajami zabezpieczeń oraz okresem spłat.

Finalnie kredytobiorca otrzymuje komplet interesujących go informacji, pozostaje wówczas skompletowanie niezbędnych dokumentów, w czym również może pomóc doradca finansowy. Po otrzymaniu odpowiedzi z banku, usługodawca kontaktuje się z klientem. Ostateczna decyzja należy właśni do niego, w końcu musi mieć pewność, że kredyt nie wpłynie negatywnie na sytuację finansową.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.