Obligacje firmy GetBack to papiery wartościowe wydawane przez spółkę zajmującą się windykacją należności. Dlaczego budzą tyle emocji i co się stało z samą firmą? Jeśli szukasz informacji i sposobu na odzyskanie swoich pieniędzy, to dobrze trafiłeś. Przeczytaj artykuł, żeby poznać najważniejsze informacje na temat obligacji firmy GetBack.
Firma GetBack, która zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami, zmieniła nazwę w 2021 roku. Od tej pory firma kontynuuje działalność jako Capitea S.A. Zmiana nazwy miała znaczenie wizerunkowe, ale nie wpłynęła na jej rodzaj działalności i główne źródła dochodu. Capitea S.A musi mierzyć się ze wszystkimi problemami, które związane są z działalnością GetBack, w tym procesami wytoczonymi przez poszkodowanych klientów spółki.
Obligacje GetBack miały zapewnić firmie kapitał na rozwój i przejęcia innych firm z branży. GetBack obligacje były oferowane głównie inwestorom indywidualnym przez banki, domy maklerskie i pośredników finansowych. Obligatariusze mieli otrzymywać odsetki w wysokości od 6 do 9% w skali roku oraz możliwość wcześniejszego wykupu obligacji przez emitenta.
Niestety, w kwietniu 2018 roku okazało się, że firma GetBack ma poważne problemy finansowe i nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań. Spółka złożyła wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, które ma na celu restrukturyzację długu i uniknięcie upadłości. Wniosek ten został przyjęty przez sąd i obecnie trwa postępowanie, w którym biorą udział wierzyciele GetBack, w tym obligatariusze.
Obligatariusze GetBack znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Dla wielu zaskoczeniem było, że przedstawiane jako bezpieczna inwestycja obligacje korporacyjne niosą za sobą poważne ryzyko utraty kapitału. Niektórzy klienci zostali wprowadzeni w błąd przy zakupie obligacji przez sprzedawców, którzy przedstawiali je jako bezpieczne i gwarantowane produkty finansowe. Inni nie zdawali sobie sprawy z ryzyka związanego z obligacjami korporacyjnymi, myląc je z obligacjami skarbowymi, które są gwarantowane przez państwo.
Jak dowodzą decyzje sądu i UOKiKu, nie otrzymywali oni pełnej informacji o sytuacji emitenta ani na temat zagrożeń wynikających z inwestycji. Sprawy toczące się w sądzie dotyczą więc zabezpieczenia interesów obligatariuszy i uzyskania odszkodowania z tytułu zakupu obligacji GetBack. Co istotne, sprawy poszczególnych osób różnią się od siebie. Różni się nie tylko to, jakie będą przedstawiane żądania w sądzie, ale też od kogo należy domagać się zwrotu pieniędzy czy odszkodowania.
Obligacje GetBack nadal pozostają w portfelach wielu osób. Niektórzy odzyskali swoje pieniądze, inni jeszcze nie. Obecnie pojawiają się nowe pozwy, sprawy karne osób podejrzanych o oszustwo i kolejne wyroki sądów. Niemniej, jak pokazała sprawa z upadkiem Idea Banku, jednego ze sprzedawców obligacji, czas gra na niekorzyść osób będących w posiadaniu takich papierów wartościowych. Nie zwlekaj więc z decyzją i skorzystaj z porady kancelarii prawniczej specjalizującej się w sprawach osób poszkodowanych przez GetBack.
Artykuł partnera