Czy AI zastąpi ludzi w nauce języków obcych?

Mateusz Rąbalski
21.07.2023

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wiele sfer naszego życia i w tym także sposób, w jaki uczymy się języków obcych. Nie jest tajemnicą, że AI staje się w ostatnich latach coraz bardziej wyrafinowana. Mamy już nie tylko możliwość nauki zdalnej w formie e-learningu, ale potężne narzędzia takie jak Google Bard, czy zaprezentowany przez Microsoft VALL-E X, których funkcje w znaczny sposób ułatwiają naukę obcego języka.

Należy jednak zauważyć, że AI nie może zastąpić w 100% ludzi w nauce języków. Pomimo swojego potencjału sztuczna inteligencja nie jest w stanie odtworzyć niuansów interakcji międzyludzkich ani kontekstu kulturowego języka.

AI najlepiej sprawdza się jako uzupełnienie tradycyjnych metod nauki języków, umożliwiając rozwijanie umiejętności wygodniej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlaczego AI nie sprawdzi się podczas nauki języka?

  • Sztuczna inteligencja może być w stanie tłumaczyć słowa z jednego języka na inny, ale nie może uchwycić niuansów każdej kultury ani zinterpretować subtelności komunikacji międzyludzkiej.
  • Problematyczne w tym sposobie jest to, że nauka polega na operowaniu wcześniej sformułowanymi komponentami tekstowymi, co uniemożliwia trenowanie formułowania wypowiedzi spontanicznych według własnej inwencji.
  • AI nie dysponuje spontanicznością ani elastycznością, ponieważ brak jej zasadniczej cechy ludzkiej: świadomości poznawczej.
  • AI nie jest również kreatywna w rozwiązywaniu naszych indywidualnych problemów, pytań, jeśli czegoś nie rozumiemy w konstrukcji obcego języka. Sztuczna inteligencja jest sztywna, działa tylko na zaprogramowanych schematach, jeśli wyjdziemy poza nie to mamy problem.
  • Tradycyjna nauka języka obcego z człowiekiem przewyższa sztuczną inteligencję, jeśli chodzi o zrozumienie różnych kultur i skuteczną komunikację z ludźmi z innych krajów lub środowisk.

AI może być w stanie zapewnić pomoc w zrozumieniu i nauce języka obcego, nie zlikwiduje jednak konieczności nauki języków obcych. Nadal potrzebujemy ludzkich nauczycieli i mentorów, którzy nauczą nas niuansów języka obcego, które przychodzą z praktyką i doświadczeniem.  Warto też pamiętać, że w relacjach międzyludzkich człowiek zawsze będzie miał przewagę nad sztuczną inteligencją, może np. swojego rozmówce dopytać o wyjaśnienie lub wytłumaczenie danej kwestii. 

Koordynator szkoleń ze szkoły językowej Skrivanek wskazuje, że w ostatnim półroczu znacznie wzrosła liczba firm i osób prywatnych, które zapisały się na kurs nauki języka obcego, co może być spowodowane obawą przed zagrożeniem, jakie niesie ich nieznajomość w przypadku kontaktu z AI i brakiem możliwości weryfikacji faktów. Poza tym umiejętność posługiwania się językami obcymi to na wielu stanowiskach nadal nie tylko atut, a jeden z podstawowych wymogów.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie