Unikanie występowania korozji na powierzchni metalowej jest ważne w wielu dziedzinach przemysłu. Dlatego warto wiedzieć, co różni owe metody i jaką skuteczność antykorozyjną prezentują.
Proces rdzewienia polega na reakcji chemicznej struktury metalu z czynnikami zewnętrznymi. Jego efektem jest powstawanie charakterystycznego nalotu zwanego rdzą. Jest on najczęściej pomarańczowy lub rudy i swoim zasięgiem obejmuje coraz większe powierzchnie metalu. Są jednak metody pozwalające na skuteczne zabezpieczenie materiału celem uniemożliwienia rozwoju korozji. Chodzi o oferowane na https://www.metaltech.pl/zabezpieczenia-antykorozyjne/ cynkowanie i malowanie.
Zgodnie z nazwą owa technika zabezpieczająca metal przed rdzewieniem polega na użyciu cynku. W odróżnieniu od metod galwanicznych wykorzystuje się tutaj rozgrzany do określonej temperatury roztwór cynku. Zanurzanie elementu metalowego w tak przygotowanej substancji czynnej pozwala na zajście silnej reakcji między żelazem i cynkiem. W ten sposób dochodzi do trwałego zabezpieczenia powierzchni metalowej. Efektywność tej metody udowadniają obserwacje tak zabezpieczonych elementów, które mogą być odporne na korozję nawet do 65 lat.
Innym sposobem wykorzystywanym przez Metaltech jest malowanie proszkowe. Zasada tego procesu polega na wykorzystywaniu cynku i warstwy dekoracyjnej złożonej z powłoki malarskiej. Taki rodzaj nanoszenia warstwy zabezpieczającej jest wykonywany w określonych warunkach, a element pokryty substancją jest wygrzewany w piecach w temperaturze 200oC. Dzięki temu powstaje niezwykle trwała i atrakcyjna wizualnie powłoka ochronna, która świetnie nadaje się do zabezpieczania elementów wystawianych na warunki atmosferyczne np. ogrodzenia czy bramy.
Każdy z dwóch wymienionych sposobów ma zasadnicze zalety i prowadzi do trwałego zabezpieczenia produktów metalowych przed silnym oddziaływaniem wilgoci. Zabezpiecza w ten sposób produkt na długie lata.
Artykuł partnera