Wynajem powierzchni biurowej spędza sen z powiek start-upom i początkującym przedsiębiorcom, szczególnie tym, którzy nie do końca widzą sens posiadania własnego biura lub nie dysponują potrzebnym do tego budżetem. Jak poradzić sobie z tym problemem, kiedy prawo wymaga wskazania adresu rejestracji firmy? Najwłaściwsza odpowiedź brzmi – coworking!
Pierwszą i jak najbardziej słuszną odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście kwestia finansowa. Szczególnie jeśli firma mieści się w dużym mieście, gdzie ceny nieruchomości nierzadko zwalają z nóg, brak wystarczającego funduszu może być bardzo dużą przeszkodą w zorganizowaniu miejsca do pracy.
Inną, równie uciążliwą dla przedsiębiorców kwestią jest to, że w interesie właścicieli nieruchomości jest to, by podpisać umowę najmu na jak najdłuższy okres oraz wpisanie w umowę długiego okresu wypowiedzenia, ponieważ jest to dla nich bezpieczne zapewnienie sobie przychodu na dłuższy czas. Niestety nie jest to rozwiązanie korzystne dla przedsiębiorców – wystarczy wspomnieć o tym, że firma może dość szybko się rozrosnąć i potrzebować przeprowadzki do większego biura lub też napotkać na problemy z koniecznością redukcji etatów, a wówczas płacenie za zbyt dużą przestrzeń jest zwyczajnym marnotrawstwem pieniędzy.
Coworking to zyskujące coraz większą popularność, szczególnie wśród freelancerów i małych firm, przestrzenie biurowe umożliwiające wynajęcie stanowisk do pracy oraz, co jest niezwykle istotne, rejestrację firmy w CEIDG pod swoim adresem. Operatorzy biur coworkingowych oferują stanowiska pracy w cenie znacznie niższej niż wynajem całego lokalu biurowego. W ten sposób np.: takie wirtualne biuro w centrum Warszawy może kosztować zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. Ponadto umożliwiają wykupywanie abonamentów, co likwiduje problem długich umów i okresów wypowiedzenia.
Oprócz stanowisk pracy biura coworkingowe oferują również w pełni wyposażone przestrzenie wspólne, tj. łazienki i kuchnie. Dochodzą do tego również salki szkoleniowe lub konferencyjne wyposażone w rzutniki i ekrany czy nowoczesne telewizory umożliwiające odtwarzania prezentacji multimedialnych. Możesz liczyć również na sprzęt biurowy, taki jak skanery, drukarki czy kserokopiarki, a także nieograniczony dostęp do Internetu. Coworkingi zapewniają również obsługę korespondencji oraz serwis porządkowy.
Biura coworkingowe to idealne rozwiązanie dla freelancerów, którzy z różnych powodów nie mogą pracować z domu. W coworkingu zastaną nie tylko dogodne warunki do pracy, ale również spotkają inspirujących ludzi, z którymi mogą zacząć współpracę. Z kolei dla firm, które zatrudniają co najwyżej kilka osób, coworking to świetna okazja do tego, by zoptymalizować koszty prowadzenia biura. Daje również dużą elastyczność pod kątem wynajmowania kolejnych stanowisk lub rezygnacji z części biurek.
Artykuł partnera