Co wlicza się do zdolności kredytowej? Jak wyliczyć zdolność kredytową?

Mateusz Nowak
13.02.2019

Zdolność kredytowa jest wyliczana w przypadku starania się o kredyt w banku. Skrupulatne analizy dotyczą zazwyczaj produktów długoterminowych, jak kredyty hipoteczne. Dzięki takim wyliczeniom można ocenić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać swoje zobowiązania. Co więc konkretnie wlicza się do zdolności kredytowej i jak można ją wyliczyć?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to analiza, jaką przeprowadzają banki zanim podejmą decyzję o udzieleniu kredytu. Założeniem takich wyliczeń jest sprawdzenie, czy dany klient będzie w stanie spłacić kredyt wraz z należnymi odsetkami. Jeśli ktoś będzie miał niską zdolność kredytową, wówczas może otrzymać decyzję odmowną lub dostać kredyt na niższą kwotę.

Analiza ilościowa zdolności kredytowej

W analizie ilościowej zdolności kredytowej brane pod uwagę są takie czynniki jak uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania oraz aktualne zobowiązania. Banki wymagają przedstawienia zaświadczeń od pracodawcy, wyciągu z konta osobistego itp. Interesują się tym, ile klient wydaje na utrzymanie mieszkania i gospodarstwa domowego. Biorą pod uwagę, czy ma kartę kredytową, z której korzysta lub czy spłaca jakieś kredyty. Istotne są także dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej.

Analiza jakościowa zdolności kredytowej

Banki dokonują także analiz jakościowych, które biorą pod uwagę sytuację życiową potencjalnego kredytobiorcy. Wśród nich mieszczą się takie informacje jak wiek, stan cywilny, status mieszkaniowy, wykształcenie, zajmowane stanowisko, liczba osób na utrzymaniu itp. Banki sprawdzają także historię kredytową, aby dowiedzieć się, czy dany klient nie miał w przeszłości problemów z terminową spłatą zobowiązań.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Banki mogą różnić się w analizie sytuacji życiowej i finansowej kredytobiorcy. Można jednak sprawdzić, jaka w przybliżeniu będzie kwota, o którą klient będzie mógł wnioskować. Przydatne będą w tym narzędzia dostępne w Internecie, zdolność kredytową wyliczy wstępnie kalkulator hotmoney.pl. Wymaga on podania konkretnych informacji, tj. miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie, rodzaje rat, liczba osób w gospodarstwie domowym, a także stałe wydatki ponoszone co miesiąc (limity na kartach kredytowych i w rachunkach, raty innych kredytów i inne stałe zobowiązania).

Jak poprawić zdolność kredytową?

Najlepszym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej będzie zwiększenie dochodu. Może to być na przykład zmiana pracy na lepiej płatną. Na korzyść jest także umowa o pracę. Warto też zmniejszyć koszty utrzymania. Przede wszystkim należy spłacić wszystkie możliwe zobowiązania jak kredyty, a nawet karty kredytowe. Im mniejsze wydatki, tym większa zdolność kredytowa. Można jeszcze pomyśleć o wzięciu kredytu we dwoje, wtedy koszty rozkładają się na dwie osoby, a do tego zwiększa się dochód. Banki przychylniej będą patrzyły na takich klientów, ponieważ większe będzie zabezpieczenie co do spłat zobowiązań.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.