BDO nie musi być czasochłonne – pomoże integracja z systemem firmy

Antoni Kwapisz
23.03.2021

Wybrani przedsiębiorcy mają obowiązek korzystania z BDO od początku 2020 roku. Realizacja nowego zobowiązania nie musi być jednak czasochłonna.

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie określana jako BDO, została opracowana po to, aby uregulować kwestie dotyczące gospodarki odpadami w przedsiębiorstwach. Za pomocą BDO ma zmniejszyć się liczba nielegalnych wysypisk, zwiększyć recykling, ale również wprowadzenie bazy ma być sposobem na walkę z szarą strefą.

Jakie firmy muszą korzystać z BDO?

BDO jest zintegrowanym systemem informatycznym, który działa online. Określany jest również jako rejestr BDO, w skład którego wchodzą moduł przeznaczone do ewidencji oraz sprawozdawczości.

Przepisy dotyczące BDO, a dokładnie Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797), wskazują na tych przedsiębiorców, którzy muszą przekazywać informacje do bazy danych o odpadach.

Z bazy BDO muszą korzystać firmy, które:

  • generują odpady i prowadzą ich ewidencję
  • importują do kraju artykuły w opakowaniach
  • importują do kraju określone produkty, w tym pojazdy, oleje smarowe, opony, baterie, akumulatory, sprzęt elektroniczny, elektryczny
  • produkują lub importują opakowania, także wtedy, gdy import odbywa się z krajów Unii

Zwolnione z dostarczania informacji do BDO są te firmy, które nie wytwarzają odpadów inne niż komunalne, a także sklepy, sklepy, które nie oferują toreb plastikowych lub oferują tylko bardzo lekkie torby, które nie podlegają opłatom recyklingowym, a także inne firmy zgodnie z przytoczonym aktem prawnym.

Jak realizować obowiązek BDO?

Przedsiębiorca, który zobowiązany jest do przekazywania informacji do bazy danych o odpadach, może robić to na kilka sposobów.

Przede wszystkim może on korzystać bezpośrednio z systemu BDO online. Rejestr dostępny jest na stronie internetowej i wymaga otwarcia własnego konta. Następnie można przekazywać na nie informacje dotyczące wytwarzanych odpadów. Sprawozdania wprowadzane do bazy BDO mają postać elektroniczną. Zakres wymaganych danych różni się w zależności od kategorii wytwórcy odpadów.

Oprócz tego istnieje jeszcze jedna opcja, która znacznie upraszcza przekazywanie informacji do bazy danych o odpadach, a mianowicie jest to integracja z BDO. Pod tym terminem znajduje się rodzaj integracji pomiędzy bazą danych o odpadach oraz systemem informatycznym używanym przez przedsiębiorstwo.

Aktualnie integracja z BDO wspierana jest przez coraz więcej systemów informatycznych używanych przez biznes, między innymi są to systemy informatyczne klasy ERP, systemy TMS dedykowane dla transportu oraz systemy WMS dla magazynów.

Jakie korzyści niesie ze sobą integracja z BDO?

Oprogramowanie, w ramach którego dostępna jest integracja z BDO, pozwala na uproszczenie procedur związanych z działalnością firmy oraz nowym obowiązkiem, czyli koniecznością przekazywania informacji do bazy danych o odpadach.

Wybrany zakres integracji z BDO:

  • zbieranie i kontrolowanie poprawności informacji wprowadzanych o bazy
  • wyszukiwanie w bazie informacji o numerach MPD
  • dodawanie do BDO plików KPO-K, KEO, KEO-K
  • odczytywanie KPO wystawionych w BDO wraz ze zmianą ich statusów
  • pobieranie potwierdzenia wygenerowania KPO
  • wystawianie KPO
  • flagowanie niezgodnych KPO

Jednym z systemów, w ramach którego dostępna jest kompletna integracja z BDO, jest SOTEKO – program do gospodarki odpadami, który dedykowany jest dla firm zajmujących się odbiorem odpadów. Dzięki rozbudowanej integracji system pozwala na prowadzenie efektywnej gospodarki odpadami oraz spełnianie obowiązku sprawozdawczego i ewidencyjnego w bazie BDO.

Podsumowanie

Dzięki systemom informatycznym, w ramach których dostępna jest integracja z BDO, możliwe jest znacznie sprawniejsze realizowanie procesów związanych z przekazywaniem informacji do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, czyli do BDO. W rezultacie przedsiębiorca może zredukować czas potrzebny do prowadzenia obowiązków formalnych, a także wyeliminować ryzyko pojawienia się błędów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie