Analiza wyników badań statystycznych

Jerzy Biernacki
23.09.2019

Opracowanie ankiety w oparciu o uzyskane wyniki badań nie jest rzeczą prostą. I to nie tylko dla studentów, którzy opisują ankiety przeprowadzone na potrzeby pracy dyplomowej, ale też dla pracowników firm i instytucji, przeprowadzających badania na własne potrzeby.

Analiza statystyczna obejmuje wiele zagadnień, a tym samym wymaga wieloetapowej pracy. A ankiety to dziś codzienność. Jednak większość z nas pełni rolę respondentów - osób odpowiadających na zawarte w ankiecie pytania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzi (wraz z odpowiedziami innych), będą musiały zostać przez ankietera "wzięte pod lupę". Szybko o nich zapominamy, wracając do codziennych obowiązków.

Druga strona medalu

Jako respondenci spędzamy nad udzielaniem odpowiedzi zwykle od kilku do kilkunastu minut. Natomiast osoba odpowiedzialna za opracowanie wyników badań, spędza nad nimi wiele godzin.

Poznanie opinii Klientów lub grupy docelowej, do której firma X stara się dotrzeć ze swoim produktem lub usługą, ale także opracowanie wyników badań na potrzeby pracy magisterskiej, to spory kłopot. W obu przypadkach uzyskanie odpowiedzi na zadane w ankiecie pytania są kluczowe, stanowią jednak zaledwie punkt wyjściowy. To "ubranie ich w słowa" i odpowiednie zaprezentowanie w dokumentacji lub w pracy dyplomowej, jest prawdziwym wyzwaniem.

Opis ankiety - więcej niż słowa

Prawidłowy opis ankiety nie ogranicza się do prostego przedstawienia wyników badań i wskazania odpowiedzi, jakie zostały przekazane w kwestionariuszu. To również drobiazgowa analiza, wymagająca dodatkowych form przekazu - takich jak diagramy i wykresy. Często właśnie ten element opracowywanej ankiety sprawia największą trudność osobie odpowiedzialnej za rzetelne przedstawienie uzyskanych wyników. A rzetelność to wiarygodność, istotna zarówno dla dyrektora firmy, któremu ma być zaprezentowany dokument, jak i dla promotora - w przypadku studenta piszącego pracę dyplomową.

Pomoc "z zewnątrz"

Skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które na co dzień analizują setki ankiet, to oszczędność czasu oraz pewność, że wyniki ankiety będą nie tylko poprawne, ale też w odpowiedni sposób zaprezentowane. Promediana, firma z Łasku, jest na to najlepszym dowodem. Zatrudnieni w niej eksperci specjalizują się w analizowaniu wyników badań z szeregu dziedzin - od socjologii, przez psychologię, po medycynę. Z jej usług chętnie korzystają firmy potrzebujące doradztwa w zakresie przeprowadzanych przez siebie ankiet, ale także studenci.

Opracowanie ankiety przez profesjonalistów nie jest równoznaczne ze zleceniem "napisania pracy" - czego często obawiają się studenci. Eksperci Promediany bazują na przekazanych im materiałach, analizują ich poprawność, wskazują lub uzupełniają braki - zgodnie z życzeniem Zleceniodawcy. Zajmują się przede wszystkim korektą i oceną merytoryczną, co w przypadku analiz statystycznych jest kwestią najważniejszą. Po naniesieniu koniecznych zmian lub wskazaniu elementów, które wymagają modyfikacji, materiały wracają do Zleceniodawcy - który pozostaje ich autorem.

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnej pomocy?

Z dwóch istotnych powodów - oszczędności czasu oraz zyskaniu pewności, że przeanalizowane przez ekspertów dane są poprawne. Jeśli na życzenie Zleceniodawcy w dokumentacji wprowadzane są poprawki lub jest ona uzupełniana o wykresy, diagramy lub inne kluczowe elementy, Zleceniodawca może być spokojny o to, że materiał jest kompletny i wolny od błędów. A to jest przecież najważniejsze.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie