Akredytywa - co to takiego i co warto na ten temat wiedzieć?

Mateusz Nowak
05.08.2020

Akredytywa to zobowiązanie banku do zapłaty bądź jej zabezpieczenia na rzecz eksportera, który jest beneficjentem, pod warunkiem, że ten przedłoży komplet dokumentów zgodny z jej warunkami. To instrument, który w przypadku międzynarodowych transakcji minimalizuje ryzyko po stronie dostawcy produktów. Bank jest tutaj pośrednikiem, który gwarantuje płynność i wypłacalność transakcji.

Akredytywa dokumentowa w praktyce

Akredytywa dokumentowa to uwarunkowana forma płatności w handlu zagranicznym. Sprzedawca ma tutaj obowiązek nie tylko dostarczyć towar w danej ilości i w określonym terminie, ale i skompletować odpowiednie dokumenty. Potwierdzać one muszą, że wywiązać się ze swoich obowiązków należycie. Tylko wówczas może liczyć na uzyskanie wynagrodzenia.

Akredytywy polecane są eksporterom początkującym i tym, którzy wchodzą na nowy rynek. Z tego rozwiązania korzystają eksporterzy operujący na dużych kwotach i ceniący sobie bezpieczeństwo. Sama procedura nie jest skomplikowana, chociaż wymaga pewnych przygotowań. Z inicjatywą otwarcia akredytywy powinien wyjść importer poprzez złożenie do banku wniosku. Ten analizuje transakcje, negocjuje warunki i występuje o ustanowienie zabezpieczenia ze strony importera. W przypadku otworzenia akredytywy, informowany jest o tym także eksporter. Działa przy tym przez bank pośredniczący – bank eksportera. Trzeba w takiej sytuacji sprawdzić przesłane dokumenty. To bowiem ostatni moment na zmiany.

Akredytywa to instrumenty dość proste, ale wielu osobom mogą sprawić problem. Warto więc powierzyć ich realizację profesjonalistom z firmy Bold Invest z Warszawy – https://www.boldinvest.pl/. Działa ona na terenie całego kraju, zapewniając wsparcie bankowe przy umowach handlowych tego typu.

Realizacja umowy krok po kroku

Gdy warunki akredytyw pasują eksporterowi, może on przystąpić do realizacji kontraktu. To on organizuje transport i dostarcza ładunek do danego miejsca w określonym terminie. Gromadzi poza tym różne dokumenty – faktury handlowe, specyfikacje, certyfikaty, świadectwa, dokumenty przewozowe, polisy ubezpieczeniowe itd. Potem musi je dostarczyć do banku otwierającego, na ogół za pośrednictwem swojego banku pośredniczącego. Odbywa się wówczas ich ocena.

Pracownicy banku sprawdzają dokumenty oraz ich wiarygodność. Niezgodności różnego rodzaju mogą skutkować odmową dokonania zapłaty. Słono kosztować może więc dostarczenie innego listu przewozowego czy niezachowanie konsekwencji w nazywaniu towaru. W akredytywie wyznaczone są także terminy dostarczenia poszczególnych dokumentów. Jest ona otwierana na pewien okres. Potem wygasa i niekiedy trudno jest ją ponownie uruchomić. Kończą się wówczas zobowiązania banku otwierającego do wykonania zapłaty czy jej zabezpieczenia.

Dokumenty warto więc dostarczyć z wyprzedzeniem, aby był czas na ewentualne korekty. Jeszcze innym zabezpieczeniem jest wynegocjowanie akredytywy potwierdzonej, w której bank eksportera potwierdza warunki akredytywy i dokłada własne zobowiązanie. Pełni wówczas większą rolę. To oznacza wzrost wynagrodzenia dla banku. To on dokonuje analizy i podejmuje decyzję odnośnie płatności. Ewentualne błędy można tym samym szybciej i łatwiej skorygować.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie