6 rad jak znaleźć profesjonalne biuro rachunkowo księgowe

Krzysztof Jagielski
05.01.2021

Jeśli prowadzisz własną firmę z pewnością, wiesz, jak istotna dla jej sprawnego funkcjonowania jest obsługa księgowo-rachunkowa. Niezależnie od wielkości Twojego przedsiębiorstwa, pomoc księgowego lub kilku specjalistów z zakresu rachunkowości, będzie niezbędna do zarządzania firmą. Przedstawiamy 6 porad, które ułatwią Ci znalezienie odpowiedniego biura księgowego.

1. Zakres usług biura rachunkowo-księgowego

Każde biuro rachunkowo księgowe powinno przedstawić Ci w klarowny sposób swoją ofertę i zakres usług w pakiecie podstawowej obsługi. Większość firm poza księgowością oczekuje od biura rachunkowego obsługi kadr i płac, ale także dodatkowych usług, takich jak doradztwo podatkowe, rejestracja działalności gospodarczej, miesięczne raportowanie, sporządzanie zeznań rocznych, czy prowadzenie zestawień wyników finansowych. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym biurem, zweryfikuj, czy będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania.

2. Kwalifikacje

Przed nawiązaniem współpracy z biurem rachunkowym sprawdź, czy posiada ono odpowiednie kwalifikacje potwierdzone certyfikatami ze szkoleń, kursów oraz licencje wykonywania zawodu dla poszczególnych pracowników. Najważniejszymi zaświadczeniami, które powinno okazać biuro rachunkowo-księgowe są:

  • Certyfikat Centrum Informacji Księgowej

To dokument wydawany przez organizację, która zajmuje się certyfikowaniem biur rachunkowych i księgowych. Dzięki temu mamy pewność, że umiejętności pracowników zostały zweryfikowane i potwierdzone przez profesjonalne instytucje, które do uzyskania certyfikatu wymagają spełnienia wysokich kryteriów.

  • Kursy i szkolenia

Domeną współczesnych czasów jest ustawiczne kształcenie i poszerzanie swojej wiedzy, dlatego sprawdź, czy pracownicy wybranego przez Ciebie biura podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w branżowych kursach oraz szkoleniach. Ważne, by biuro księgowe podążało za współczesnymi trendami i sprawnie korzystało z rozwiązań technologii cyfrowych.

  • Licencja Ministra Finansów

Do sierpnia 2014 roku wymaganym dokumentem do prowadzenia biura księgowego była licencja wydawana przez Ministerstwo Finansów. Od tamtego czasu dokument ten nie jest obowiązkowy, ale jeśli biuro działa długo na rynku, warto sprawdzić, czy księgowi posiadają także takie poświadczenie swoich umiejętności.

3. Doświadczenie

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór biura księgowego, które może pochwalić się długim stażem działalności, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego pracownicy znają specyfikę współpracy z lokalnymi urzędami skarbowymi oraz zakładami ubezpieczeń społecznych. Wieloletnia praktyka przyspiesza także procedury postępowania i pozwala na rozwiązywanie skomplikowanych przypadków. Doświadczenie księgowych pozytywnie wpłynie na finanse twojej firmy, ponieważ z pewnością podsuną ci korzystne rozwiązania fiskalne.

4. Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC na swoją działalność to gwarancja od biura księgowego, że nie obciąży cię odpowiedzialnością za ewentualne błędy swoich pracowników. Sprawdź, co obejmuje posiadana przez biuro polisa.

5. Zakres usług księgowych

Jeśli interesuje Cię szeroka i kompleksowa obsługa firmy, która uwzględnia także dział HR lub osobistych doradców, niektóre biura księgowe oferują także takie usługi. Porównaj różne oferty, by wybrać optymalne rozwiązanie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie