4 detale, o których warto pamiętać zlecając przesyłki zagraniczne

Mateusz Rąbalski
17.02.2021

Wysyłka paczki za granicę wymaga analizy ceny, staranniejszego niż zwykle przygotowania i dostosowania jej do krajowych formalności i procedur. Na co zwrócić uwagę planując zamawianie kuriera i zlecenie dostawy przesyłki poza Polskę?

Wszystkie te kwestie są szczególnie istotne w kontekście e-commerce’ów - dużych i małych sklepów, które prowadząc bazową działalność w Polsce chciałyby rozszerzyć zasięg swojej działalności na nowe rynki zbytu. Na co zwrócić uwagę w ich kontekście?

Formalności przy wysyłce zagranicznej

Rozróżnić trzeba tu dwa typu procedur: związane z Unią Europejską oraz wysyłki poza obszar Wspólnoty. W pierwszym przypadku zlecenie kuriera i przykładowa przesyłka do Niemiec czy Hiszpanii nie będzie niczym różniła się od zlecenia z Gdańska do Opola. Polityka wspólnego rynku sprawia, że procedura nie jest skomplikowane. Ogranicza się do zamówienia kuriera, podania danych teleadresowych oraz opłaty i oczekiwania na kuriera. Nie ma więc cła, specjalnych podatków czy dodatkowych formularzy.

One pojawiają się w sytuacji, gdy zlecenie ma obejmować dostawę poza Wspólnotę. W ten sposób przesyłka do USA czy któregoś z krajów Azji będzie mogła wymagać większej liczby formalności. Warto w takim przypadku skontaktować się z firmą kurierską lub platformą, przez którą składane jest zlecenie - np. KurJerzy.pl - i upewnić się co do spełnienia wszystkich procedur.

Ograniczenia co do zawartości

Teoretycznie zlecenie wysyłki zagranicznej nie będzie się wiele różniło od tej krajowej również w kontekście dowolnej zawartości. Naturalne jest więc, że paczka nie może zawierać broni, narkotyków czy aerozoli. Warto zwrócić uwagę na nieco inną kwestię. Każdy kraj może mieć swoją własną politykę w kontekście przesyłek. Np. w USA zabroniona jest wysyłka papierów wartościowych, ale też skór zwierząt lub produktów chemii gospodarczej. Jeśli dojdzie do wykrycia obecności towarów przez służby celne, paczka zostaje przekazana do odesłania do nadawcy. Dzieje się tak na jego koszt. Nadawca musi odebrać paczkę w ciągu miesiąca. W innym przypadku dochodzi do utylizacji zawartości.

Optymalizacja opakowania

Planując wysyłkę zagraniczną warto zwrócić dużą uwagę na formę opakowania. Dotyczy to szczególnie relatywnie małych przedmiotów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że trzeba z nich stworzyć paczkę - a więc zapłacić drożej - dobrze sprawdzić, czy nie zmieszczą się do koperty. Nawet te większe, ale mieszczące np. dwie lub trzy książki będą tańsze niż typowa przesyłka kurierska. Format ma tu duże znaczenie. Warto pamiętać, że list w świetle założeń kurierów nie musi ograniczać się do maleńkiej koperty. W niektórych przypadkach pod tym określeniem kryją się nawet małe pudełka, których waga nie przekracza 2 kg.

Czas doręczenia przesyłki

Będzie on diametralnie inny niż w przypadku przesyłek krajowych. Nawet zlecenie wysyłki do państw bliskich - np. Niemiec czy do Czech wcale nie musi oznaczać bardzo szybkiego procesu. Wynika to z wewnętrznych regulacji firm kurierskich, które mają własne harmonogramy dostaw czy sortowania. Choć dbają o szybkość doręczenia i paczka do Niemiec może trafić już po dwóch dniach od nadania, zdarzają się również inne przypadki. Wystarczy niewłaściwy adres lub kod pocztowy, aby przesyłka miała status zawieszonej co przedłuży proces logistyczny. Warto w tym kontekście wykorzystywać kod śledzenia paczki, by mieć pełną kontrolę nad tym, co się z nią dzieje po oddaniu kurierowi.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie