Zdalna rekrutacja pracownika – jak się do niej przygotować?

Marek Szydełko
17.03.2021

W dobie pandemii firmy wcale nie przestały zwiększać zatrudnienia. W wielu sektorach nadal obserwujemy brak rąk do pracy i wynikające z tego problemy z uzupełnieniem wakatów. Pracodawcy chcąc przyspieszyć proces poszukiwania pracowników, a także zadbać o bezpieczeństwo w pandemicznych czasach, coraz chętniej decydują się na przeprowadzenie zdalnej rekrutacji. Jeśli sam właśnie się do tego przymierzasz, to sprawdź, jak się przygotować do takiej rekrutacji.

Wybierz odpowiednią aplikację

Chcąc prowadzić rekrutację w sposób zdalny musisz mieć do dyspozycji aplikację umożliwiającą prowadzenie wideorozmów. Wybór jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. takie programy, jak:

  • Skype,
  • Zoom,
  • Microsoft Teams,
  • Facebook Messenger.

Sprawdź wszystkie te aplikacje i oceń, która z nich najbardziej Ci odpowiada. Następnie w ogłoszeniu o pracę podaj, że rekrutacja będzie prowadzona z wykorzystaniem danego narzędzia – dzięki temu kandydaci będą mogli się odpowiednio przygotować i oswoić z obsługą programu.

Przygotuj draft

Mamy na myśli listę pytań, jakie zadasz kandydatom. Wbrew pozorom zdalna rozmowa rekrutacyjna może być bardziej stresująca niż ta, którą odbywamy twarzą w twarz. Bardzo trudno tu o spontaniczność, mamy również ograniczone możliwości w zakresie obserwowania reakcji kandydatów oraz oceny ich mowy ciała.

Dlatego sugerujemy, abyś przygotował sobie szczegółowy draft i dokładnie zaplanował przebieg rozmowy, dzięki czemu nie pominiesz żadnej kwestii mogącej mieć istotny wpływ na ocenę kompetencji kandydata.

Zadbaj o odpowiednią jakość połączenia internetowego

Przed rozpoczęciem rozmów rekrutacyjnych online koniecznie upewnij się, że dysponujesz stabilnym i dobrym połączeniem internetowym. Nie ma nic gorszego, niż zacinanie się obrazu czy całkowite zerwanie rozmowy w samym jej środku. Nie świadczy to najlepiej o profesjonalizmie pracodawcy, co może mieć negatywny wpływ na odbiór marki przedsiębiorstwa przez kandydatów.

Przetestuj działanie aplikacji do wideorozmów oraz potrzebnych akcesoriów

Tuż przed pierwszą umówioną rozmową kwalifikacyjną koniecznie połącz się z kimś znajomym i sprawdź jakość obrazu oraz dźwięku. Jeśli cokolwiek tutaj nie zadziała, to będziesz mieć jeszcze czas na wprowadzenie poprawek, np. wymienienie kamerki internetowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.