Zatrudnienie małżonka w firmie – konsekwencje ubezpieczeniowe i podatkowe

Piotr Kowalczyk
28.03.2017

Taka sytuacja zdarza się bardzo często, dlatego została już dokładnie uregulowana w przepisach. Zatrudnienie małżonka w firmie jest jak najbardziej możliwe i prawo w żaden sposób tego nie zabrania. Trzeba jednak wiedzieć, że z punktu widzenia zarówno ubezpieczeń ZUS, jak i podatku dochodowego, taka forma zatrudnienia znacznie odbiega od normalnej procedury stworzenia etatu dla osoby niespokrewnionej.

Małżonek nie jest pracownikiem

W świetle obowiązujących przepisów małżonek zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę staje się współpracownikiem, a nie pracownikiem przedsiębiorcy. Oznacza to, że właściciel firmy musi odprowadzać za małżonka składki na ZUS tak, jak za siebie. Jednocześnie składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne stanowi dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu.

Ważne!

Przedsiębiorca nie ma możliwości zastosowania dla małżonka preferencyjnych stawek ZUS, nawet jeśli sam jest na tzw. małym ZUS-ie.

Nieco inaczej sprawa wygląda w momencie, gdy małżonek zostaje zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Wówczas powstaje obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych w takim wymiarze, jak dla pracowników niespokrewnionych.

Warto wiedzieć

Współpracownikiem może być nie tylko małżonek, ale także dziecko i dziecko małżonka, o ile zamieszkuje w tym samym gospodarstwie domowym, co przedsiębiorca.

Obowiązek podatkowy

Z podatkowego punktu widzenia małżonek zatrudniony w firmie nie jest traktowany jako współpracownik, ale normalny pracownik, od którego wynagrodzenia przedsiębiorca musi potrącać zaliczki na podatek dochodowy. Podatek jest wyliczany na zasadach ogólnych. Bardzo ważne jest jednak to, że wynagrodzenie pracownika (w tym przypadku małżonka) nie stanowi dla przedsiębiorcy kosztu uzyskania przychodu, co oznacza, że nie można go odliczyć od podatku.

Ważne!

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową.

Zatrudnienie małżonka w firmie jest więc jak najbardziej możliwe, ale z punktu widzenia podatków i składek ubezpieczeniowych – mało korzystne. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto rozważyć wszystkie argumenty i dokładnie policzyć, czy taki manewr nie będzie zbytnim

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie