Świadectwo pracy – co musi się w nim znaleźć?

Piotr Kowalczyk
29.03.2016

Gdy pracodawca rozstaje się ze swoim pracownikiem, nie wystarczy tylko uścisk dłoni i grzecznościowe życzenia powodzenia w dalszej karierze. Obowiązkiem właściciela firmy jest także przekazanie byłemu już podwładnemu jego dokumentacji pracowniczej, na czele ze świadectwem pracy. Jest to formalność, ale życie pokazuje, że wielu pracodawców albo o tym nie wie, albo zapomina. Dlatego tym razem przypominamy i podpowiadamy, co powinno zawierać prawidłowo sporządzone świadectwo pracy.

Świadectwo pracy, które mówi sporo o pracowniku

Świadectwo pracy, które musi otrzymać każdy pracownik kończący współpracę z firmą, należy sporządzić zgodnie z zasadami. Chodzi głównie o to, aby ten dokument był pracownikowi rzeczywiście przydatny i mógł być wykorzystany przez niego podczas starań o nową pracę.

Dobrze przygotowane świadectwo pracy musi więc zawierać takie informacje, jak:

  • okres zatrudnienia;
  • rodzaj wykonywanej pracy;
  • sposób rozwiązania stosunku pracy (przyczyna, okoliczności);
  • wszelkie szczegóły mogące pomóc w ustaleniu uprawnień pracownika, czyli wykorzystanych dni urlopowych w danym roku, wykorzystanego urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, rodzicielskiego, bezpłatnego;
  • ewentualną informację o zajęciu pensji na rzecz postępowania egzekucyjnego.

Pracownik ma także prawo domagać się wpisania do świadectwa pracy dodatkowych informacji, np. tych związanych z jego umiejętnościami, szczególnymi specjalizacjami, kwalifikacjami oraz informacji na temat wysokości wynagrodzenia i jego składników.

Nie zapomnij o obowiązkach pracodawcy

Wydanie świadectwa pracy każdemu pracownikowi jest stałym obowiązkiem pracodawcy. Jeśli pracownik go nie otrzyma i nam to zgłosi, wówczas musimy jak najszybciej mu je dostarczyć. Właściciel firmy musi to zrobić niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy.

Jeśli mimo to pracownik nie może się doprosić o swoje świadectwo, wówczas ma prawo skierować sprawę do Sądu Pracy. Ten nakaże pracodawcy natychmiastowe wydanie świadectwa i najpewniej nałoży też na niego karę finansową. Dlatego naprawdę trzeba tego obowiązku pilnować.

Ważne!

Jeśli pracownik udowodni, że z powodu nieotrzymania świadectwa pracy nie mógł podjąć nowego zatrudnienia, to były pracodawca będzie mu musiał wypłacić odszkodowanie za okres nie dłuższy niż 6 tygodni, podczas których pozostawał bez pracy.

Pracownik ma również prawo zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o naniesienie poprawek w świadectwie pracy. Ma na to 7 dni od momentu wydania świadectwa. Jeśli pracodawca odmówi, wówczas sprawa także może trafić do sądu.

Warto pamiętać, że obowiązek wydania świadectwa pracy dotyczy każdego pracodawcy, bez względu na to, jak długo zatrudniony był pracownik i na podstawie jakiej umowy. W przypadku umów terminowych podpisanych po 21 marca 2011 roku obowiązuje pewne udogodnienie. Pracodawca nie ma już obowiązku wydawania osobnych świadectw pracy swoim pracownikom, z którymi zawierał wiele różnych umów. Wówczas wystarczy tylko jeden dokument.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie