Sprawdzamy referencje kandydata do pracy: o co zapytać ich autora?

Mateusz Rąbalski
13.01.2021

Jednym z podstawowych etapów rekrutacji jest dokładne sprawdzenie CV oraz referencji przedstawionych przez kandydata. Należy to zrobić na tyle szczegółowo, aby wykluczyć ryzyko oszustwa – takie sytuacje niestety się zdarzają. Zawsze dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z autorem referencji i dopytanie go o kilka szczegółów. Jakich? Tego dowiesz się już z naszego poradnika.

Potwierdzenie wszystkich informacji

Jest to o tyle ważne, że często zdarza się, iż pracownik odchodzący z firmy sam pisze sobie referencje, a były już pracodawca tylko je podpisuje, nie sprawdzając treści. Aby się przed tym uchronić należy wypytać rzekomego autora referencji o wszystkie zawarte w piśmie informacje i zweryfikować ich prawdziwość. Należy potwierdzić przede wszystkim:

  • Dane osobowe kandydata
  • Staż pracy
  • Charakter pracy
  • Zajmowane uprzednio stanowisko

Mocne strony kandydata

Referencje zwykle są laurką, nawet jeśli pracodawca nie był do końca zadowolony z pracownika – nie chce mu po prostu robić „pod górkę”. Dlatego ważne jest, aby w rozmowie z autorem referencji poprosić go o szczerość i wymienienie faktycznych mocnych stron kandydata. Często na tym etapie okazuje się, że potencjalny pracownik ma umiejętności czy cechy charakteru, które mogą się przydać na zupełnie innym stanowisku.

Słabe strony kandydata

Jeśli w referencjach nie ma na ten temat ani słowa, to wiadomo, że zostały one sporządzone na kolanie – nikt przecież nie jest idealny. W trakcie rozmowy z autorem referencji można i warto poruszyć wątek słabych stron kandydata, oczywiście wyłącznie w kontekście pracy na zaproponowanym mu stanowisku. Jeśli przykładowo dana osoba ma pracować w zespole kreatywnym, to dobrze będzie poprosić autora referencji o osobistą opinię na temat tego, jak kandydat radzi sobie w pracy grupowej, czy nie jest konfliktowy, czy podporządkowuje się firmowym zasadom itd.

Ocena osobowości

Autor referencji z pewnością zdążył dobrze poznać swojego byłego pracownika i będzie w stanie stworzyć jego rys osobowościowy. Poproś o szczerą opinię na temat zaangażowania kandydata do pracy, jego negatywnych przywar, kultury pracy. Zapytaj, czy pracownik często się spóźnia, czy jest uprzejmy w stosunku do współpracowników, czy profesjonalnie reaguje na krytykę, a może jednak jej nie znosi i podcina mu ona skrzydła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie