Rodzaje umów o pracę – co wiąże się z ich zawarciem?

Piotr Kowalczyk
05.11.2015

Umowa o pracę bezsprzecznie jest najbardziej pożądaną przez pracowników formą zatrudnienia. Daje mnóstwo praw wynikających bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Warto jednak wiedzieć, że także w ramach tej umowy istnieją dokumenty, które znacznie się między sobą różnią. Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje umów o pracę. Omówimy dla Was ich charakterystyczne cechy.

Umowa na czas nieokreślony

To podstawowy instrument zatrudnienia pracownika, dający mu zdecydowanie najwięcej praw i poczucie bezpieczeństwa. Jak sama nazwa wskazuje taka umowa jest zawierana bez wskazywania okresu jej obowiązywania. Pracodawca oczywiście może ją rozwiązać (pracownik również), ale musi wskazać tego przyczynę.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony obowiązują konkretne terminy wypowiedzenia:

  • Jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie;
  • Jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc;
  • Jeśli pracownik był zatrudniony przynajmniej 3 lata – okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Umowa o pracę na czas określony

W przypadku tej umowy strony porozumiewają się co do długości jej obowiązywania. Co ciekawe Kodek Pracy nie wskazuje, jaki może być maksymalny okres, na który jest zawierana umowa o pracę na czas określony. To otwiera furtkę pracodawcom do proponowania właśnie takiej umowy, która teoretycznie jest dla nich bardziej korzystna.

Faktycznie, umowę o pracę na czas określony pracodawca może zerwać w dowolnej chwili bez wskazywania powodu. Musi jednak pamiętać, że jeśli umowa była zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, pracownikowi przysługuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Umowa o pracę na czas wykonania pracy

Jest to umowa, która zostanie wykreślona z Kodeksu Pracy w lutym 2016 roku. Obecnie jednak wciąż funkcjonuje. Jest to rodzaj kontraktu zawieranego na czas wykonania konkretnej pracy w sytuacji, gdy pracodawca nie może z góry określić czasu jej trwania. Stosuje się ją najczęściej w branżach sezonowych, np. przy zbiorze owoców.

Umowy tej nie wolno jednak zerwać przed tym, jak pracownik faktycznie wykona powierzone mu zadanie.

Umowa na zastępstwo

Ostatni typ umowy o pracę, który stosuje się wyłącznie w sytuacji, gdy etatowy pracownik udaje się na uzasadniony urlop (np. macierzyński) i pracodawca potrzebuje dla niego zastępstwa. Jest to umowa terminowa, bo przestaje obowiązywać w momencie, gdy zastępowany pracownik wraca z urlopu – pracodawca musi zapewnić mu możliwość powrotu na to samo stanowisko.

W przypadku umowy na zastępstwo obowiązuje jeden – wynoszący 3 dni robocze – okres wypowiedzenia, który nie jest uzależniony od czasu, w jakim obowiązywała umowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie