Pracownicy tymczasowi – poznaj zalety tego rozwiązania

Maciej Piwowski
21.05.2021

Praca tymczasowa nie jest niczym nowym i zaskakującym. Mnóstwo osób podejmuje się prac dorywczych, aby podreperować budżet domowy. Niektórzy po prostu nie mogą zatrudnić się na pełen etat np. z powodu sytuacji rodzinnej. Pracownicy tymczasowi niejednokrotnie ratują skórę przedsiębiorcom, dlatego jest to opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć. Poznaj zalety tego rozwiązania.

Nie tworzysz nowych etatów

To kluczowa zaleta wynikająca z zatrudniania pracowników tymczasowych. Ponieważ pracują oni w oparciu o umowy cywilnoprawne lub są leasingowani przez agencję pracy, to przedsiębiorca nie ponosi z tego tytułu żadnych wysokich kosztów. Nie musi tworzyć nowych etatów, których utrzymanie jest bardzo drogie. Nie wiąże się z pracownikami na czas nieokreślony, dzięki czemu może regularnie rewidować ich faktyczną przydatność.

Zyskujesz wsparcie w gorącym okresie

Pracownicy tymczasowi przydają się zwłaszcza wtedy, gdy z jakiegoś powodu bazowa kadra firmy nie daje już sobie rady z terminowym realizowaniem zamówień. Najczęściej dzieje się tak w czasie wakacji, kiedy część pracowników idzie na długie urlopy wypoczynkowe.

Z pracowników tymczasowych warto jednak korzystać także w obliczu otrzymania dużego zlecania, które musi zostać zrealizowane w krótkim czasie, a wiadomo, że nie będzie to możliwe w oparciu o wyłącznie stałą kadrę.

Zachowujesz elastyczność

Ponieważ pracownicy tymczasowi nie są pracownikami etatowymi, to przedsiębiorca ma pełną swobodę w zakresie np. redukowania zatrudnienia, zwiększania go czy po prostu wymiany niektórych osób niespełniających jego oczekiwań. Oczywiście wiele zależy tutaj od ustaleń z agencją pracy, jednak zwykle umowa gwarantuje przedsiębiorcy maksimum swobody, co jest bezcenne w przypadku prowadzenia biznesu i dbania o cash flow w firmie.

Korzystny model rozliczenia

Jest to bardzo ważna zaleta w przypadku korzystania z leasingu pracowniczego. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze współpracą B2B pomiędzy przedsiębiorcą a agencją zatrudnienia, która deleguje pracowników do firmy klienta. Rozliczenie odbywa się w oparciu o fakturę, którą można łatwo zaksięgować unikając uciążliwych obowiązków związanych z rozliczaniem umów cywilnoprawnych, zgłaszaniem pracowników do ubezpieczenia etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie