Pracownica w ciąży ma specjalne prawa – dowiedz się, jakie

Maciej Piwowski
21.03.2016

Gdy pracownica zachodzi w ciąże, to na pracodawcę zwykle pada blady strach. Z góry zakłada on, że kobieta natychmiast ucieknie na zwolnienie, a on będzie musiał poszukać zastępstwa. Nie jest to jednak regułą. Wiele kobiet chce pracować możliwie jak najdłużej i niespecjalnie oczekuje, że będą szczególnie traktowane w związku ze swoim stanem. Warto jednak wiedzieć, że pracownica w ciąży ma specjalne prawa, których pracodawca ma bezwzględny obowiązek przestrzegać. Jakie to prawa?

Zakaz pracy w nocy i wykonywania nadgodzin

Kodek Pracy zabrania wykonywania kobiety w ciąży prac podczas nocnej zmiany. To samo dotyczy nadgodzin. Jeśli wcześniej pracownica była zatrudniona na stanowisku wymagającym pracy w nocy, to pracodawca ma obowiązek przenieść ją na dzienną zmianę. Nie wolno mu także wymagać od kobiety brania nadgodzin.

Oczywiście taka zmiana może się wiązać z realną stratą dla kobiety. Praca nocna i nadgodziny są przecież dodatkowo wynagradzane. W takiej sytuacji pracodawca musi zagwarantować pracownicy specjalny dodatek, który tę stratę wyrówna.

Praca w szkodliwych warunkach

Co oczywiste kobieta w ciąży nie może pracować w warunkach mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie jej lub dziecka. Zabroniona jest więc praca w hałasie, pyle czy w towarzystwie chemikaliów. Pracodawca ma wówczas obowiązek przenieść kobietę na inne stanowisko.

Jeśli takowym nie dysponuje, to nie ma wyjścia – wysyła kobietę do domu, ale musi wypłacać jej normalną pensję. Pracownica nie ma wówczas obowiązku stawiać się w miejscu pracy. To samo dotyczy zresztą kobiet karmiących piersią.

Delegacja? Decyzja po stronie pracownicy

Kobieta w ciąży może zostać wysłana w delegację, o ile pozwala jej na to zdrowie. Co ważne, pracodawca nie ma jednak prawa wydać pracownicy takiego polecenia. Kobieta może bez żadnych konsekwencji odmówić wyjazdu, co nie będzie podstawą do np. zwolnienia dyscyplinarnego. Ponownie ten przepis ma również zastosowanie wobec kobiet karmiących piersią.

Nie ukrywaj ciąży!

Kobiety bardzo często boją się poinformować pracodawcę o ciąży w obawie przed różnego rodzaju restrykcjami. Zupełnie niepotrzebnie. Kodeks Pracy bardzo mocno chroni ciężarne i karmiące piersią pracownice, dając im szereg przywilejów. To po stronie pracodawcy pozostaje takie zorganizowanie działania firmy, aby pracownica nie była narażona na niekorzystne warunki.

Co ciekawe, kobieta wcale nie ma obowiązku informowania pracodawcy o ciąży, aby móc skorzystać z pakietu przysługujących jej praw. Zgodnie z przepisami firma musi traktować swoją ciężarną pracownicę na specjalnych zasadach już w momencie, gdy ciąża zaczyna być widoczna i nie budzi żadnych wątpliwości. Wówczas pracodawca nie może się zasłonić przed Inspekcją Pracy niewiedzą.

Oczywiście po porodzie i zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobieta musi mieć zapewniony bezproblemowy powrót do pracy na wcześniej zajmowane stanowisko i otrzymywać z tego tytułu takie samo wynagrodzenie, jak przed ciążą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie