wykonywanie zadań służbowych w sposób zdalny, najczęściej z domu. To coraz popularniejsza forma zatrudnienia, która wbrew pozorom może przynieść przedsiębiorcy spore korzyści. Wiadomo przecież, że zadowolony pracownik to dobry pracownik.
Praca zdalna wydaje się być stworzona dla wszelkich stanowisk fachowców, którzy z powodzeniem mogą utrzymywać kontakt z firmą na odległość, korzystając wyłącznie z telefonu czy Internetu. Zdecydowanie najczęściej taką formę zatrudnienia pracodawcy oferują specjalistom IT, webmasterom, programistom, grafikom, testerom. Praca zdalna jest także bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób tworzących treści np. do firmowych katalogów czy opiekujących się stroną internetową przedsiębiorstwa.
Warto wiedzieć
Coraz częściej praca zdalna jest także stosowana w przypadku kobiet, które niedawno wróciły z urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy chcą iść na rękę dobrym pracownicom i nie zmuszają ich do siedzenia w biurze, jeśli charakter pracy tego nie wymaga. Dla młodych mam jest to znakomite rozwiązanie.
Klasycznym stanowiskiem predysponowanym do pracy poza firmą jest handlowiec. W jego przypadku siedzenie za biurkiem jest tożsame z marnowaniem czasu, dlatego wielu handlowców pojawia się w firmach od święta, aby np. omówić raporty.
Generalnie zdalnie może pracować każda osoba, której efekty pracy da się przesłać mailem i nie wymaga to osobistej obecności pracownika w firmie.
Korzyści dla pracownika są oczywiste: nienormowany czas pracy, większa swoboda, mało kontroli, brak kosztów dojazdów itd. To wszystko przekłada się na fakt, że w ankietach przeprowadzanych wśród zatrudnionych coraz większa ich grupa opowiada się za upowszechnieniem pracy zdalnej w naszej gospodarce.
Jakie korzyści z pracy zdalnej płyną dla przedsiębiorcy? Wystarczy jedno słowo – koszty. Brak konieczności tworzenia fizycznego stanowiska pracy, czyli zakupu komputera, biurka, przyborów, fotela oraz oczywiście niższe zużycie prądu w biurze, przekładają się na wyraźne oszczędności, w większości przypadków niebagatelne. Jest to rozwiązanie szczególnie opłacalne, jeśli firma nie ma ciągłości zleceń i nie może sobie pozwolić na utrzymanie dużego biura, ale jednocześnie nie chce bazować na pomocy freelancerów.
Ważne
Pracy zdalnej nie należy jednak mylić z zatrudnianiem podwykonawców na umowy cywilnoprawne. Tutaj pracownik ma normalny etat w firmie, z tą różnicą, że nie zjawia się w biurze.
Praca zdalna ma także istotne minusy. Pracownikowi na dłuższą metę trudno jest narzucić sobie rygor i utrzymać motywację. Bywają także problemy z lojalnością wobec firmy (pokusa wykonywania zleceń na rzecz innych przedsiębiorstw). Przed udzieleniem zgody na to, aby podwładny pracował zdalnie, warto więc wziąć pod uwagę wszystkie argumenty.