Polityka urlopowa w firmie – jakie zasady warto wprowadzić?

Marek Szydełko
26.04.2022

Jeśli Twoja firma nie ma opracowanej polityki urlopowej, to możemy się założyć, że regularnie występują na tym polu różne problemy. Trudno się dziwić, skoro zostawiasz pracownikom wolną rękę i nagle okazuje się, że połowa załogi urlopuje, a firma prawie stoi w miejscu. Aby to zmienić musisz opracować politykę urlopową poprzez wprowadzenie kilku bardzo prostych i łatwych do zaakceptowania przez pracowników zasad. Omawiamy je w naszym poradniku.

Żadnego wysyłania wniosków na ostatnią chwilę

Regularnie zdarza się, że dostajesz wniosek urlopowy, który ma zacząć obowiązywać za kilka dni? To strasznie irytujące, ale najwyraźniej pracownicy nie czują potrzeby, aby informować Cię o swoich planach z wyprzedzeniem. Wprowadź więc zasadę, że wnioski urlopowe (dotyczące urlopu wypoczynkowego) muszą być wysyłane na przykład na minimum miesiąc wcześniej.

Dogadywanie się z kolegami z zespołu

Nie powinno być tak, że sam rozdzielasz terminy urlopów. Pracownicy są dorosłymi ludźmi, funkcjonują w zespole i muszą się w tej kwestii porozumieć między sobą. Zapowiedz im, że podział urlopów ma uwzględniać interes firmy, czyli nie może być tak, że np. 60 procent stanowisk pozostaje nieobsadzonych.

Wykorzystywanie całego rocznego przydziału urlopowego

Jeśli dziś pracownicy „chomikują” sobie urlopy, aby za jakiś czas iść na miesięczny wypoczynek, to takie podejście jest wprost niekorzystne dla firmy. Skończ z tym i zapowiedz pracownikom, że każdy z nich musi wykorzystać cały urlop w bieżącym roku. Możesz również zastosować formę zachęty w postaci np. przyznania dodatkowego dnia urlopu gratis poza harmonogramem dla każdego, kto wypełni wnioski urlopowe na komplet przysługujących mu dni.

Długie urlopy tylko w sezonie ogórkowym

To ważna zasada, która uchroni firmę przed niebezpiecznymi przestojami produkcyjnymi. Jeśli wiesz, że sezon ogórkowy w Twojej branży przypada w okresie wakacyjnym, to zażądaj od pracowników, aby długie urlopy planowali właśnie latem, a nie np. jesienią czy wiosną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie