Początek roku to dobry moment na zmianę pracy. Jak jej szukać?

Antoni Kwapisz
05.01.2021

Choć zdecydowana większość Polaków deklaruje zadowolenie ze swojej pracy, to wciąż około 15% z nas rozważa zmianę miejsca zatrudnienia. Główną motywacją wciąż jest chęć zwiększenia zarobków, ale w grę wchodzi także awans zawodowy czy praca w lepszej atmosferze. Początek nowego roku sprzyja podejmowaniu tak ważnych decyzji (często jest to postanowienie noworoczne), dlatego nie dziwi, że właśnie w styczniu wiele firm rusza z rekrutacjami. Jeśli sam od pewnego czasu rozważasz zmianę pracodawcy, to sprawdź, jak się za to zabrać.

Przygotuj CV

Wiele osób niestety bagatelizuje ten etap, po prostu ściągając szablon CV z Internetu i tylko podmieniając informacje o przebiegu swojej kariery zawodowej oraz wykształceniu. Tymczasem treść i forma CV mają ogromny wpływ na to, czy osoba prowadząca rekrutację w danej firmie skontaktuje się z kandydatem.

W CV warto zawrzeć wszelkie informacje, które potencjalnie mogą być istotne dla przyszłego pracodawcy – również te niezwiązane bezpośrednio ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Jeśli np. masz skromne doświadczenie zawodowe, za to przez wiele lat udzielałeś się w wolontariacie, to pochwal się tym w CV – dla rekrutera może to być ważna informacja o tym, że jesteś osobą sumienną, zaangażowaną, odpowiedzialną.

Przykładając się do pisania CV lepiej poznasz swoje mocne i słabe strony, co pozwoli Ci się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego dobrze jest poświęcić na to nieco więcej czasu i nie korzystać z tzw. „gotowców”.

Dobrze się zastanów, co chciałbyś robić

I to wcale nie jest infantylna porada! Dobrze jest podjąć pracę w takim sektorze, jaki szczerze Cię interesuje. Robiąc to, na czym się znasz, co się pasjonuje, w czym masz wysokie kwalifikacje lub silną motywację, aby się w tym rozwijać, z pewnością zrobisz dużą karierę – a przede wszystkim będziesz odczuwać satysfakcję z wykonywanej pracy. 

Przykładowo: jeśli masz wyższe wykształcenie, ale praca za biurkiem śmiertelnie Cię nudzi, za to uwielbiasz majsterkować i wykonywać różne prace fizyczne, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś rozpoczął karierę w branży budowlanej.

Rada

Koniecznie rozejrzyj się za ofertami kursów i szkoleń zawodowych – w tym bezpłatnych, organizowanych przez powiatowe Urzędy Pracy.

Nie ignoruj rynkowych trendów

Mamy na myśli dostosowanie się do aktualnych i przewidywanych potrzeb pracodawców. Jeśli masz umiejętności i wykształcenie w profesji, która nie jest dziś specjalnie przydatna, to nic dziwnego, że masz trudności ze znalezieniem atrakcyjnie płatnej pracy. W takiej sytuacji zawsze dobrym pomysłem będzie przebranżowienie się.

Nie ma się czego bać: setki tysięcy osób wykonują zawody, których wcześniej w ogóle nie brały pod uwagę, a ostatecznie daje im to satysfakcję i bezcenne bezpieczeństwo ekonomiczne.

Rada

Śledząc oferty pracy łatwo zorientujesz się, kogo szukają pracodawcy. To może być bodziec do zdobycia nowych kwalifikacji.

Zacznij przeglądać oferty pracy

Najlepiej robić to w Internecie. Oferty pracy publikowane są dziś głównie w sieci, dzięki czemu mogą do nich dotrzeć kandydaci nie tylko z danego miasta czy regionu, ale i z całej Polski. Mało tego: dzięki zaawansowanym opcjom filtrowania wyników (chociażby pod kątem branży, stanowiska czy pracodawcy) jesteś w stanie błyskawicznie zawęzić krąg ofert tylko do takich, które rzeczywiście Cię interesują.

Dodatkowo coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzenie wstępnej rekrutacji w całości online – wówczas kandydat wysyła aplikację z poziomu portalu, na którym zostało opublikowane ogłoszenie. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie