Oddanie krwi a urlop: co musi o tym wiedzieć pracodawca?

Mateusz Nowak
15.08.2024

Oddanie krwi to szlachetny gest, zwłaszcza, jeśli robimy to regularnie. Jednym z przywilejów krwiodawców jest dodatkowy urlop, który nie pomniejsza puli urlopu wypoczynkowego pracownika. Szczegóły wyjaśniamy w naszym poradniku.

Urlop w dniu oddania krwi

Pracownik oddający krew nie musi brać urlopu w dniu, w którym dzieli się bezcennym lekiem. Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r., pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa.

Dotyczy to zarówno samego oddania krwi, jak i niezbędnych badań lekarskich, jeśli nie mogą być one przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Dodatkowe uprawnienia krwiodawcy

Oprócz dnia wolnego, pracownik oddający krew może liczyć na dodatkowe uprawnienia, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o publicznej służbie krwi z dnia 22 sierpnia 1997 r. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi oraz honorowemu dawcy krwi przysługuje:

  • Dwa dodatkowe dni wolne - pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym z zachowaniem wynagrodzenia.
  • Zwrot kosztów przejazdu - pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu do jednostki publicznej służby krwi.
  • Posiłek regeneracyjny - po oddaniu krwi pracownik otrzymuje posiłek regeneracyjny.

Oczywiście pracownik musi wcześniej uprzedzić pracodawcę o planowanym oddaniu krwi, dając możliwość odpowiedniego zorganizowania pracy zakładu w tym dniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie