Obowiązkowy urlop? Sprawdź, kiedy możesz nakazać pracownikowi wzięcie wolnego

Maciej Piwowski
16.06.2021

Kodeks pracy zasadniczo nie daje pracodawcom narzędzi do tego, aby ci zmuszali swoich pracowników do wykorzystania urlopu wypoczynkowego – a już szczególnie w takim terminie, jaki im nie odpowiada. Są jednak pewne wyjątki. Dowiedz się zatem, kiedy przysługuje Ci prawo wysłania pracownika na przymusowy urlop.

W okresie wypowiedzenia

Jeśli wręczyłeś lub planujesz wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, to zyskujesz automatycznie możliwość jednostronnego wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy – w takim wymiarze, jaki jeszcze mu przysługuje.

To dość częsta praktyka, ponieważ pracodawcy nie zawsze chcą, aby pracownik na wypowiedzeniu pojawiał się w firmie, chociażby w obawie przed psuciem atmosfery czy wykradaniem tajemnic przedsiębiorstwa.

Ważna zmiana w związku z pandemią

Pandemia COVID-19 wymusiła wprowadzenie pewnych zmian w Kodeksie pracy na mocy osobnych ustaw. Jednym z przykładów będzie tutaj umożliwienie pracodawcom przymusowego wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy.

Taki przepis wynika wprost z ustawy z dnia 19 czerwca 2020 roku o dopłatach do kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

Kluczowa zmiana dotyczy kwestii urlopów. Na mocy tej ustawy pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego zgody, w dodatku w takim terminie, jaki wskaże sam pracodawca. W zamyśle chodziło o to, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa w zakładach pracy.

Trzeba natomiast podkreślić, że przymus dotyczy wyłącznie niewykorzystanego jeszcze urlopu wypoczynkowego (bieżącego oraz zaległego). Pracodawca może też wysłać pracownika na urlop w wymiarze maksymalnie 30 dni bez uzyskiwania jego zgody.

Podsumowując: istnieją dwie furtki, które umożliwiają pracodawcy zmuszenie pracownika do pójścia na urlop wypoczynkowy. Należy jednak z nich korzystać w sposób rozsądny, tylko w uzasadnionych przypadkach, aby nie popsuć relacji z pracownikiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie