Nieuzasadniona nieobecność w pracy – co powinien zrobić pracodawca?

Mariusz Siwko
13.05.2021

Podstawowym obowiązkiem każdego pracownika jest wykonywanie powierzonych mu zadań w czasie wskazanym przez pracodawcę. Oczywiście zatrudnione osoby mają prawo do odpoczynku w dni wolne, urlopów czy zwolnień chorobowych, a także tzw. urlopu na żądanie. Nie wszystkim to wystarcza. Jeśli Twój pracownik nie pojawił się w pracy i w żaden sposób tego nie uzasadnił, to nie możesz przechodzić nad tym do porządku dziennego. Sprawdź, co powinieneś zrobić.

Wezwij pracownika na rozmowę

Przede wszystkim nie powinieneś akceptować takiego zachowania, nawet jeśli nieobecność pracownika nie miała żadnego wpływu na funkcjonowanie firmy. Chodzi tutaj o pokazanie, że nie ma Twojej zgody na takie zachowanie – również innym pracownikom. Natychmiast wezwij lesera do siebie na rozmowę, a następnie ustal, co było faktyczną przyczyną jego nieobecności. Może się okazać, że miał ważny powód, którym nie chciał się dzielić z przełożonymi lub wydarzyło się coś niemożliwego do przewidzenia – życie bywa zaskakujące.

Udziel mu upomnienia lub nagany

Jeśli to pierwsza taka wpadka pracownika, a wcześniej nie miałeś wobec niego żadnych uwag, to możesz poprzestać na zwykłym upomnieniu. Jeśli jednak pracownik od dłuższego czasu ewidentnie Cię lekceważy, a nieuzasadniona nieobecność była tylko tego potwierdzeniem, to czas sięgnąć po cięższe działa – oficjalną naganę z wpisem do akt, a może nawet karę finansową.

Zacznij baczniej obserwować pracownika

Skoro raz pozwolił sobie na nieuzasadnioną nieobecność i nie uwierzyłeś w jego tłumaczenie, to istnieje wysokie ryzyko, że w przyszłości znów okaże Ci lekceważenie. Poproś bezpośredniego przełożonego pracownika o to, aby bacznie się mu przyglądał i ze szczególnym pietyzmem kontrolował jego działania – dokładność, terminowość, zaangażowanie. Może się okazać, że ten pracownik nie jest firmie potrzebny i kwalifikuje się do rozwiązania z nim umowy o pracę.

Przypomnij innym pracownikom zasady brania urlopów i zwolnień 

Przypadek tego pracownika powinien być kanwą do tego, aby poważnie porozmawiać z resztą załogi. Przejrzyj firmowy regulamin i ewentualnie uzupełnij go o zapis traktujący o nieuzasadnionych nieobecnościach oraz ich konsekwencjach. Przypomnij pracownikom, że jeśli z jakiegoś powodu nie mogą pojawić się w firmie, to mają obowiązek o tym uprzedzić i wziąć urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, ewentualnie zwolnienie chorobowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie