Nie masz czasu na zarządzanie firmą? Zatrudnij menedżera!

Krzysztof Jagielski
05.03.2018

Tytułowe rozwiązanie jest w naszym kraju stosunkowo rzadko spotykane, jednak w USA czy w wielu krajach Europy Zachodniej powoli staje się normą. Powierzenie zarządzania własną firmą menedżerowi jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę w przynajmniej kilku sytuacjach. Jakich? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Kiedy zatrudnienie menedżera ma sens?

Pierwszą i najbardziej trywialną sytuacją jest brak czasu na prowadzenie biznesu. To zwykle przytrafia się doświadczonym przedsiębiorcom, którzy nie chcą już w 100% poświęcać się firmie. Brak czasu dotyczy również właścicieli mających kilka biznesów i widzących, że nie dadzą rady zarządzać nimi w pojedynkę.

Drugim powodem zatrudnienia menedżera są kłopoty finansowe. Jeśli biznes przestał przynosić dochody, generuje straty, a właściciel nie ma pomysłu na to, co warto zmienić, zdecydowanie przyda się pomoc specjalisty od zarządzania w biznesie. Menedżer przeprowadzi audyt w firmie, który wykaże, na czym można (a nawet trzeba) zaoszczędzić, a które obszary wymagają doinwestowania i zmiany podejścia.

Zatrudnienie menedżera jest także dobrym pomysłem w sytuacji, gdy firma ma przejść restrukturyzację, rozwinąć się, znacząco zwiększyć zatrudnienie lub wprost przeciwnie – mocno je ograniczyć. Wykształcony, doświadczony fachowiec, przeprowadzi przedsiębiorstwo przez trudny etap i - co bardzo ważne – zrobi to bez zbędnych emocji, które zawsze towarzyszą właścicielowi i założycielowi firmy.

Wspomnijmy o jeszcze jednej sytuacji, która jest rzadziej spotykana. Menedżera zatrudnia się w momencie kryzysu wizerunkowego firmy. Jeśli przedsiębiorstwo straciło zaufanie klientów, akcjonariuszy i pracowników, misję jego odzyskania należy powierzyć wysokiej klasy specjaliście.

Jakie warunki?

Menedżera zatrudnia się na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego. Nie jest to typowa umowa o pracę, jednak taka forma zatrudnienia wymusza na pracodawcy opłacanie składek na ZUS za menedżera. Co ważne, nie ma tutaj znaczenia fakt, czy specjalista prowadzi działalność gospodarczą. Decydując się na przyjęcie stanowiska menedżera firmy deklaruje, że będzie świadczyć usługi osobiste.

Oczywiście menedżer z tzw. topu jest bardzo drogi. W takim przypadku trzeba się liczyć z wynagrodzeniem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie lub więcej. Ta inwestycja może się jednak bardzo opłacić, jeśli menedżer wyprowadzi firmę na prostą lub wskaże nowy kierunek jej rozwoju i tym samym osiągnie spektakularny sukces biznesowy.

Wielu polskich przedsiębiorców, nawet będąc w trudnej sytuacji, nie bierze pod uwagę opcji zatrudnienia menedżera. To pokłosie naszego wrodzonego przywiązania do własności i niechęci do przekazywania sterów komuś obcemu. Bywa jednak, że warto pozbyć się takich uprzedzeń i skorzystać z usług kogoś, kto ma świeże spojrzenie, dużo pomysłów i przede wszystkim smykałkę do zarządzania biznesem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie