Na każdym kroku życia codziennego natrafiamy na sytuacje w których nie świadomie lub świadomie, bierzemy udział w negocjacjach. Począwszy od sklepu w którym robimy zakupy, życiu prywatnym, a skończywszy na pracy zawodowej, niejednokrotnie napotykamy na nieporozumienia, konflikty interpersonalne, w organizacji, w pracy.
Konflikt to walka, która może wyniknąć z konfrontacji różnorodnych interesów partykularnych jak tez ogólnospołecznych takich jak sprzeczność interesów, polityczno-ekonomicznych, religijnych, ideologicznych.
Negocjacje jest to nic innego jak sposób rozwiązywania powstałego konfliktu między jego dwiema stronami, ale sztuką takich negocjacji jest rozwiązanie tych konfliktów nie powodując kolejnych.
Tym samym jest to również, komunikowanie się w celu osiągnięcia porozumienia w sytuacji gdy przeciwne strony związane są pewnymi interesami z których jedne są wspólne a inne przeciwne.
Negocjacje polegają na składaniu przez zainteresowane strony wzajemnych propozycji, a problem zostaje rozwiązany wtedy gdy strony osiągają zgodę. Proces o określonej strukturze, czasie trwania , to sposób osiągnięcia porozumienia. Są procesem komunikacji ukierunkowanej na poszukiwanie kompromisu.
Cechy dobrego negocjatora.
Dobry negocjator musi posiadać cechy które powodują, że podejmowane przez niego negocjacje kończą się sukcesem.
Do prowadzenia negocjacji potrzebne są:
Negocjacje nie będą udane i z reguły nie warto ich podejmować jeżeli:
Przyczyny nieudanych negocjacji
Przed przystąpieniem do negocjacji musimy kierować się ważnymi zasadami jakie pomogą nam przy przeprowadzaniu negocjacji. Po pierwsze, ustalamy skład zespołu negocjacyjnego. Następnie sprecyzowanie celu i planu negocjacji, przy zgromadzeniu argumentów do realizacji planów i osiągniętych celów, rozpoznanie partnera i jego oferty tj, jego zalet, wad, sytuacji finansowej oraz pozycji na rynku.