Kiedy nie możesz zwolnić pracownika?

Piotr Kowalczyk
14.07.2020

Pracodawca podejmuje autonomiczne decyzje w zakresie zatrudniania i zwalniania pracowników, oczywiście stosując się przy tym do obowiązujących przepisów Kodeksu pracy. Bywają sytuacje, w których nawet jeśli właściciel firmy chce rozstać się ze swoim podwładny, to nie może tego zrobić, bo pracownik jest chroniony przed zwolnieniem. Takie przypadki opisujemy w naszym poradniku.

Pracownicy w wieku przedemerytalnym

Pierwszą grupą pracowników, którym nie wolno wręczyć wypowiedzenia, są osoby, którym zostały 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że na styczeń 2020 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Jedyną sytuacją, w której pracodawca może zwolnić pracownika będącego w wieku przedemerytalnym, jest postawienie zakładu pracy w stan upadłości lub likwidacji. Ewentualnie dojdzie do tego, jeśli pracownik dopuścił się ciężkiego złamania przepisów – na przykład stawił się w pracy pod wpływem alkoholu.

Kobiety w ciąży

To kolejna grupa pracownic chronionych przez zwolnieniem na mocy Kodeksu pracy. Pracodawca nie ma prawa wręczyć wypowiedzenia swojej pracownicy, jeśli ta wcześniej poinformuje go, że spodziewa się dziecka. Analogicznie: zwolnienie nie grozi kobiecie, która przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Chorobowe

Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym również nie może otrzymać od pracodawcy wypowiedzenia – przynajmniej do momentu, aż nie wróci na swoje stanowisko. Wypowiedzenie nie może zostać doręczone choremu pracownikowi pocztą czy przez drugą osobę. Od tej reguły obowiązuje jednak wyjątek. Zwolnić można pracownika, który choruje powyżej 3 miesięcy, a jednocześnie jest zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy.

Urlop wypoczynkowy

Jeśli Twój pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, to nie masz prawa zwolnić go z wykonywania obowiązków służbowych. Musisz z tym poczekać do zakończenia urlopu, ewentualnie wręczyć mu wypowiedzenie tuż przed pójściem na urlop wypoczynkowy.

Związkowcy

Co prawda pracodawca może zwolnić pracownika będącego członkiem związku zawodowego działającego na terenie zakładu, ale musi wcześniej uzyskać zgodę związku. Bez tego nie ma możliwości zmiany warunków zatrudnienia związkowca, ani tym bardziej wręczenia mu wypowiedzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie