Jak z klasą rozstać się z pracownikiem?

Krzysztof Jagielski
03.06.2020

Zwolnienie pracownika zdecydowanie nie należy do przyjemnych obowiązków pracodawcy. Czasami jednak trzeba podjąć taką decyzję – czy to z przyczyn obiektywnych (kryzys, spadek zamówień) czy wynikających z błędów popełnionych przez samego pracownika. Zawsze natomiast warto zadbać o to, aby takie pożegnanie odbyło się z klasą. Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Dokładnie wyjaśnij przyczyny zwolnienia

To zawsze jest punkt wyjścia. Skoro zdecydowałeś się zwolnić pracownika, to na pewno masz ku temu konkretny powód. Możesz, a wręcz powinieneś przekazać go pracownikowi osobiście. Zapomnij o wysyłaniu wypowiedzenia i uzasadnienia pocztą. Nie ograniczaj się też do zdawkowych formułek w stylu: „Utraciliśmy zaufanie do Pani/Pana”, bo to w zasadzie niczego nie wyjaśnia.

Wystaw pracownikowi referencje

Jeśli tylko na nie zasługuje, powinieneś sam wyjść z taką inicjatywą. Referencje oczywiście nie osłodzą utraty pracy, ale mogą bardzo ułatwić zwalnianemu pracownikowi szybkie znalezienie sobie nowego zatrudnienia. Nawet jeśli nie był to Twój ulubiony pracownik i nie wyróżniał się niczym szczególnym, przygotuj dla niego w miarę pochlebne referencje.

Zaproponuj gratyfikację finansową

Na taki krok mogą się zdecydować tylko firmy znajdujące się w dobrej kondycji finansowej, które zwalniają z powodu np. niesatysfakcjonujących wyników osiąganych przez pracownika. Jeśli tylko Cię na to stać, zaproponuj byłemu już podwładnemu np. wypłatę 2-miesięcznej pensji czy inną formę gratyfikacji.

Rada

Jeśli nie masz pieniędzy na takie bonusy, to spróbuj pomyśleć o gratyfikacji pozapłacowej. Przykładowo: zaproponuj pracownikowi, aby okres wypowiedzenia mógł spędzić w domu, bez obowiązku świadczenia pracy.

Zaoferuj pomoc w znalezieniu nowej pracy

Taka oferta zawsze świadczy o klasie pracodawcy i może spowodować, że strony rozstaną się w zgodzie, a nawet zawodowej przyjaźni. Z pewnością masz liczne znajomości w swojej branży i jeśli uznasz, że pracownik na to zasługuje, możesz rekomendować jego kandydaturę na podobne stanowisko w innej firmie. Przedsiębiorcy najchętniej zatrudniają ludzi z polecenia, dlatego Twoje „słówko” może bardzo ułatwić byłemu pracownikowi znalezienie nowego zajęcia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie