Jak wprowadzić do firmy pracownika z niepełnosprawnością?

Jerzy Biernacki
02.12.2021

Według badań 100 proc. polskich przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne jest zadowolonych z podjęcia tej decyzji. Pracownicy z niepełnosprawnością potrafią dać wiele firmie – cechują się maksymalnym zaangażowaniem, lojalnością, poprawiają atmosferę w zespole, są obowiązkowi. Pamiętaj jednak, że wprowadzenie takiego pracownika do firmy mocno różni się od standardowego onboardingu. O czym trzeba tutaj pamiętać?

Przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością

 Zakres tego przystosowania jest oczywiście uzależniony od stopnia niepełnosprawności nowoprzyjętego pracownika. Zupełnie inne potrzeby ma osoba z protezą nogi, inne niewidoma czy z deficytem intelektualnym. Takie kwestie uzgodnij z doradcą Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który powie Ci również, z jakiś środków pomocowych możesz skorzystać na dostosowanie stanowiska do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością.

Transport

Dla osób niepełnosprawnych wyzwaniem może być już samo dostanie się do zakładu pracy. To jeden z głównych powodów, dla których zatrudnienie w Polsce podejmuje tylko 3 na 10 pracowników z niepełnosprawnością. Aby to zmienić konieczne jest zaangażowanie pracodawców, również w zakresie organizowania transportu dla załogi.

Jeśli planujesz zatrudnić większą liczbę pracowników z niepełnosprawnością, to dobrym pomysłem może być zakup/leasing busa przystosowanego do ich potrzeb, którym będą codziennie przywożeni do firmy i odwożeni do domów.

Opieka na terenie zakładu

W firmie musi być wyznaczona osoba, która weźmie na siebie koordynowanie pracy niepełnosprawnego członka zespołu. Do jej zadań będzie należeć przede wszystkim zaznajomienie pracownika ze stanowiskiem i narzędziami, przekazanie mu podstawowych zasad obowiązujących na terenie zakładu oraz udzielanie bieżącego wsparcia w razie jakichkolwiek problemów.

Usunięcie barier architektonicznych

Jeszcze przed zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością musisz się upewnić, że budynek firmowy jest przystosowany do jej potrzeb pod względem czysto architektonicznym. Mamy na myśli m.in. podjazdy przy schodach, windy, obniżone umywalki i toalety z poręczami, a także odpowiednie oznakowanie minimalizujące ryzyko np. przypadkowego wejścia do strefy zagrożenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie