Jak usprawnić proces rekrutacji w firmie?

Jerzy Biernacki
02.06.2020

Rekrutacja to często bardzo żmudny, stresujący i frustrujący proces. Zwłaszcza, gdy szukamy pracownika o konkretnym profilu, umiejętnościach oraz mogącego zgodzić się na dość sztywno określone wynagrodzenie. W wielu firmach proces rekrutacji jest mocno zakłócony, co wynika z popełnienia kilku podstawowych błędów. Jak ich uniknąć? Sprawdź najważniejsze zasady.

Wyznacz osobę bezpośrednio odpowiedzialną za rekrutację

Najgorsze, co można zrobić organizując rekrutację, to podzielić odpowiedzialność za nią na kilka osób, często wcześniej w ogóle ze sobą niewspółpracujących. Taki model sprawdza się wyłącznie w korporacjach. W mniejszej firmie zdecydowanie korzystniej będzie polecić zorganizowanie rekrutacji i jej przeprowadzenie jednej osobie, najlepiej mającej w tym jakiekolwiek doświadczenie. W ostateczności możesz to być nawet Ty, jeśli nie chcesz dodatkowo obciążać pracą swoich podwładnych.

Jedna osoba szybciej podejmuje decyzje, bo ma nadzór nad całym procesem i spotyka się ze wszystkimi kandydatami. Jest też mocniej zaangażowana, co zwiększa szansę na to, że uda się zatrudnić kogoś na poziomie.

Sprecyzuj oczekiwania w ogłoszeniu

Dziwną manierą wielu przedsiębiorców jest publikowanie ogłoszeń o pracę z bardzo enigmatyczną treścią. To niczemu nie służy, a tylko niepotrzebnie rozwleka proces rekrutacji. Dlaczego? Ponieważ na ogłoszenie o treści np. „Zatrudnimy z doświadczeniem w obsłudze klienta” mogą się zgłosić i wysokiej klasy managerowie, i doradcy inwestycyjni, ale też sprzedawcy w sklepie.

Sugerujemy więc, aby nie owijać w bawełnę i opublikować bardzo konkretne ogłoszenie o pracę, w którym jasno opiszesz stanowisko, obowiązki pracownika oraz wymagania stawiane kandydatom.

Podaj konkretne warunki zatrudnienia

Jest to wyjątkowo skuteczny sposób na to, aby – pisząc obrazowo – odsiać ziarno od plew. Czyli: podając wysokość oferowanego wynagrodzenia z góry zniechęcisz do brania udziału w rekrutacji osoby, które oczekiwałyby znacznie lepszych zarobków, a których Ty nie możesz zapewnić.

Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie chcesz podawać wysokości proponowanego wynagrodzenia (konkretnej kwoty), to przynajmniej określ widełki, wspomnij o możliwości uzyskania premii (dobrze będzie podać jej wysokość) oraz o czynnikach pozapłacowych, jak chociażby samochód służbowy, telefon bez limitu rozmów czy darmowy pakiet medyczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie