Jak stworzyć świetny zespół pracowników? 5 najważniejszych zasad

Dobry zespół, którego członkowie idą w tym samym kierunku i wzajemnie uzupełniają swoje kompetencje, to ogromny skarb dla każdej firmy. Docenia się to dopiero w momencie, gdy zespół z różnych powodów się rozpada. Dlatego nie można do tego dopuścić! Pytanie tylko, jak stworzyć świetny zespół pracowników? Czy właściciel może mieć wpływ na to, że podwładni się dogadują? Oczywiście, że tak. Pamiętaj o tych 5 najważniejszych zasadach.

  1. Dobór członków zespołu pod kątem kompetencji zawodowych – idealna sytuacja to taka, w której członkowie zespołu mają różne talenty i umiejętności. Wówczas nie wchodzą sobie w drogę i mogą sobie wzajemnie zaufać. Nie rodzi to niepotrzebnych konfliktów i eliminuje ryzyko niekorzystnego zjawiska wykonywania zadania tylko przez niektóre osoby. Szef powinien rozdzielać poszczególne czynności i rozliczać członków z realizacji wyznaczonych im celów.
  2. Dobór członków zespołu pod kątem kompetencji miękkich – w praktyce są one równie ważne jak kompetencje zawodowe. Nawet wybitni specjaliści nie stworzą dobrego zespołu, jeśli nie będą się ze sobą dogadywać. Prędzej czy później dojdzie do konfliktów, które zawsze działają destrukcyjnie.
  3. Wyznaczenie lidera – z tym można poczekać, bo często jest tak, że zespół samodzielnie wybiera swojego lidera w toku współpracy. Jeśli tego nie zrobi, wówczas interweniować musi szef. Nie wierz w to, że w zespole wszyscy mogą mieć taką samą pozycję. Doprowadzi to do konfliktów, a także utrudni przepływ informacji. Lider musi być jeden – to do niego powinno należeć ostatnie zdanie, to on ma motywować pracowników, ale także odpowiadać za realizację projektu.
  4. Wyznaczanie ambitnych, ale realnych zadań – siłą każdego zespołu jest kreatywność, dlatego idealnie będzie, jeśli grupa pracowników będzie mogła pracować nad ambitnymi, różniącymi się od siebie zadaniami. Powtarzalność i rutyna nie służy zacieśnianiu współpracy. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy zespół ma granice wydajności i nie powinien być nadmiernie eksploatowany. Jeśli pracownicy zorientują się, że odwalają całą robotę za resztę firmy, mogą się zbuntować. Członkowie zespołu powinni pracować w rozsądnym tempie, mając dość czasu na odpoczynek i realizację swoich pasji.
  5. Odpowiednie wynagrodzenie – chcesz mieć najlepszych ludzi w zespole? Musisz ich świetnie wynagradzać – od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Ludzie chcą czuć, że ktoś ich docenia, a przysłowiowy „uścisk dłoni prezesa” na pewnym etapie przestaje wystarczać. Członkowie zespołu muszą mieć dobre pensje i być dodatkowo premiowani za realizację zadania w terminie czy ponad oczekiwania klienta.

Stworzenie dobrego zespołu nie jest łatwe i wymaga czasu. Na pewno będzie okupione rotacjami, jednak nagroda jest warta poświęcenia. Po zbudowaniu zespołu będziesz mieć pewność, że Twój dream team przyniesie firmie mnóstwo korzyści.

 

 

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki dla firm1
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.